PASMI prosi ministra Arłukowicza o powołanie okrągłego stołu

Udostępnij:
Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty (PASMI) przesłał list do ministra zdrowia, w którym przedstawił dane dotyczące rynku leków bez recepty (OTC) oraz prośbę o zorganizowanie spotkania tzw. okrągłego stołu dla podmiotów działających na tym rynku.
- PASMI zgodnie z zapowiedziami zaproponowało Ministerstwu Zdrowia powołanie okrągłego stołu, aby kompleksowo omówić rolę leków OTC i ich dostępność dla pacjentów w kanale pozaaptecznym. Jesteśmy otwarci na dyskusję i dalsze programy adresujące wszystkie aspekty bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania leków dostępnych bez recepty. Bardzo liczymy na wsparcie i współdziałanie ze środowiskiem farmaceutów i lekarzy - powiedziała Ewa Jankowska, prezes PASMI.

W przesłanym liście można m.in. przeczytać: „(…) Zarząd PASMI Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty zwraca się do Pana Ministra z ponowną prośbą o spotkanie, podczas którego całościowo moglibyśmy zaprezentować i omówić znaczenie produktów wydawanych bez recepty, w tym w szczególności produktów leczniczych dla zdrowia publicznego i polityki lekowej państwa. Bardzo liczymy na zrozumienie i docenienie naszej inicjatywy, aby zorganizować spotkanie „okrągłego stołu” i w szerszym gronie, wspólnie z przedstawicielami Naczelnej Rady Aptekarskiej, Naczelnej Izby Lekarskiej, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i innymi podmiotami wskazanymi przez Pana Ministra, szeroko omówić rolę i znaczenie leków oraz innych produktów dostępnych bez recepty z punktu widzenia potrzeb pacjentów, zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia (…)”.

Leki bez recepty są powszechnie uznane, a ich stosowanie jest promowane w oficjalnych stanowiskach i rekomendacjach Światowej Organizacji Zdrowia oraz Komisji Europejskiej. W ostatnich latach w politykach lekowych państw europejskich coraz większą uwagę zwraca się na korzyści zdrowotne i ekonomiczne jakie one przynoszą.
W Polsce w zależności od wskazania terapeutycznego z leków bez recepty korzysta od 60 proc. do 90 proc. pacjentów, dla których stanowią one możliwość leczenia lub łagodzenia najprostszych objawów i schorzeń. Według przeprowadzonych przez PASMI analiz, sama wartość świadczeń zdrowotnych z tytułu nieobciążania systemu podstawowej opieki zdrowotnej to ponad 3,5 mld zł oszczędności rocznie, co stanowi ok. 50 proc. kwoty wydanej w 2013 roku przez Narodowy Fundusz Zdrowia na refundację leków na rynku aptecznym.
PASMI szacuje, że gdyby obecne produkty OTC nie były dostępne bez recepty, to obciążenie systemu na poziomie POZ wzrosłoby o blisko 60 proc., co byłoby nie tylko poważnym problemem ekonomicznym, ale i potężnym wyzwaniem organizacyjnym. Oszczędności może być jeszcze więcej.
Z badań przeprowadzonych przez firmę Sequence HR Partners wynika, że lekarze pierwszego kontaktu odnotowują średnio ponad 30 proc. niepotrzebnych wizyt pacjentów zgłaszających się z dolegliwościami układu oddechowego, układu pokarmowego i objawami bólowymi, które mogą być przez samych pacjentów prawidłowo diagnozowane i leczone za pomocą produktów dostępnych bez recepty.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.