POZ: 140 mln porad za 7,6 mld zł

Udostępnij:
Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz przedstawiła podsumowanie funkcjonowania POZ
w 2012 r., ze szczególnym uwzględnieniem aktywności lekarzy w realizacji świadczeń oraz skutków wprowadzenia systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ).
W latach 2009‐2012 zauważalne jest ustabilizowanie liczby lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Liczba porad udzielonych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w tym okresie pozostaje na poziomie około 140 milionów, jednakże w 2012 r. uległa zmniejszeniu. Niepokojącym trendem jest zmniejszająca się liczba udzielanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej porad patronażowych udzielanych nowo narodzonym dzieciom oraz profilaktycznych bilansów zdrowia wykonywanych u dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia.

Przeprowadzona analiza korzystania przez pacjentów ze świadczeń lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wskazuje na wyraźne zróżnicowanie częstości udzielanych porad w zależności od wieku, ale także od płci pacjentów. Powyższe stanowi podstawę do wprowadzenia zmian w finansowaniu świadczeń w podstawowej opieki zdrowotnej poprzez zmianę grup wiekowych i współczynników
korygujących bazową stawkę kapitacyjną dla wyznaczonych grup.

Celem proponowanych zmian będzie urealnienie kosztów świadczeń finansowanych kapitacyjnie w odniesieniu do populacji pacjentów obejmowanych opieką przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Przedstawione zmiany są zbieżne z wcześniejszymi badaniami w tym zakresie dokonanymi przez konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, prof. dr hab. Adama Windaka.

Należy podkreślić, że nakłady na podstawową opiekę zdrowotną (około 7,6 mld zł) pozostają na ustabilizowanym poziomie, co w aktualnej sytuacji finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia stanowi gwarancję stabilności jej funkcjonowania.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.