PZH alarmuje. Gwałtownie wzrasta liczba zachorowań na krztusiec

Udostępnij:
Niemal trzykrotnie wzrosła liczba zachorowań na krztusiec w roku 2012 r. w porównaniu z rokiem 2011, wynika z badań prowadzonych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny (NIZP-PZH). Alarmujący i niepokojący wzrost prócz Polski widoczny jest też w innych krajach Europy, w USA oraz Australii.
Z szczegółowych danych wynika, że w Polsce w roku 2011 r. odnotowano 1669 zachorowań na krztusiec (zapadalność 4,33 na 100 tys. mieszkańców), w tym 649 wymagających hospitalizacji. W roku 2012 liczba zachorowań na krztusiec wzrosła niemal trzykrotnie, odnotowano bowiem 4684 zachorowań (zapadalność 12,16 na 100 tys. mieszkańców) oraz 1497 przypadków hospitalizacji. Zdaniem prof. Anny Lutyńskiej z NIZP-PZH wśród wielu możliwych przyczyn wzrostu zachorowań na krztusiec najczęściej wymieniane są krótki czas utrzymywania się odpowiedzi poszczepiennej oraz pojawienie się szczepów pałeczki krztuśca zdolnych do unikania odpowiedzi odpornościowej.
Na krztusiec, ostrą chorobę zakaźną dróg oddechowych mogąca prowadzić nawet do śmierci, najczęściej choruje obecnie młodzież, dorośli oraz osoby starsze. Objawy krztuśca w tych grupach wiekowych często przebiegają nietypowo, tj. przypominają przeziębienie. Dlatego, jak zauważa PZH starsze rodzeństwo, rodzice, opiekunowie lub dziadkowie mogą stać się groźnym źródłem zakażenia dla swoich niezaszczepionych lub nie w pełni uodpornionych dzieci, wnucząt lub podopiecznych, nic o tym nie wiedząc. - W obecnej sytuacji epidemiologicznej szczególnie ważne jest powszechne stosowanie zaleceń szczepień przypominających wśród nastolatków w 14 roku życia oraz powtarzanie szczepień u osób dorosłych, co 10 lat – informuje prof. Anna Lutyńska. By usprawnić diagnostykę, epidemiologiczny nadzór nad krztuścem w Polsce oraz opracować strategię poprawiającą efektywności szczepień przeciw krztuścowi NIZP-PZH wraz z fundacją HIGIEJA w dniach 6-7 czerwca organizuje spotkanie europejskiej grupy ekspertów ds. krztuśca Eupertgenomics/Eupertstrain. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie konferencja satelitarna „Krztusiec – wciąż aktualny problem zdrowia publicznego”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.