Pacjenci ze spastycznością poudarową nareszcie leczeni

Udostępnij:
Nowa lista leków refundowanych przynosi wyczekiwaną zmianę dla osób po udarze mózgu – w życie wchodzi program, który zapewni prawidłową rehabilitację oraz przyczyni się do znaczącej poprawy sytuacji pacjentów zmagających się ze spastycznością poudarową.
Każdego roku w Polsce udaru mózgu doznaje ok. 75 tys. osób. Co piąty pacjent w wyniku udaru cierpi z powodu spastyczności. Pojawia się ona u dorosłych, gdy mięśnie nie odpowiadają na wysyłane przez mózg sygnały dotyczące rozluźnienia mięśni. Spastycznie napięcie mięśniowe towarzyszy niedowładowi w około 35 proc. przypadków. Bardzo często stanowi główny problem w rehabilitacji i codziennym życiu, ponieważ jest źródłem dotkliwego bólu. Leczenie toksyną botulinową to sprawdzona i powszechnie stosowana na świecie terapia spastyczności, która do tej pory nie była dostępna dla polskich pacjentów.
„Z wielką radością przyjmujemy informację, że z dniem 1 marca 2014r. toksyna botulinowa weszła na listę leków refundowanych w Polsce. Dzięki temu wiele osób dotkniętych spastycznością będzie mogło skorzystać z leczenia ” - mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

„Jest to ogromny postęp i słuszny krok Ministerstwa Zdrowia w kierunku umożliwienia polskim pacjentom dostępu do nowoczesnych terapii. Z pewnością przyniesie to wymierne skutki w leczeniu oraz przyczyni się do znaczącej poprawy jakości życia wielu osób ze spastycznością poudarową”- powiedział prof. Jarosław Sławek z Interdyscyplinarnej Grupy Ekspertów ds. spastyczności.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.