Pielęgniarki nie wypowiadają opt-out, ale…

Udostępnij:
Po prostu głosują nogami, na niekorzyść szpitali, przychodni. Odchodzą z ochrony zdrowia. Choć nikt nie ma zamiaru wycofywać się z umowy zawartej z ministrem Zembala to temat podwyżek wraca. Gdy kolejnych podwyżek nie będzie – pielęgniarek zabraknie.
- Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej do pracy za granicą wyjechało prawie 20 tys. z 280 tys. polskich pielęgniarek – pisze „Gazeta Wyborcza” i wyjaśnia, że w grupie, która została, średnia wieku to niemal 51 lat. Co piąta pielęgniarka (55 tys.) mogłaby już przejść na emeryturę, niektóre zostają w pracy do siedemdziesiątki.

W rankingu OECD, który opisuje liczbę pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców, Polska z wynikiem 5,4 plasuje się na końcu listy. W Szwajcarii, Danii i Niemczech na tysiąc osób jest od 13 do 17 pielęgniarek. Badania potwierdzają, że te liczby przekładają się na efekty leczenia – dzięki pielęgniarkom rzadsze są błędy medyczne i zakażenia szpitalne.

A będzie jeszcze gorzej. W ciągu kilku najbliższych lat kolejne 50 tys. pielęgniarek nabędzie uprawnienia emerytalne. Na blisko 4,5 tys. absolwentów pielęgniarstwa (większość to kobiety) jedna trzecia w ogóle nie podejmuje pracy w zawodzie. Wiele młodych szybko zmienia kwalifikacje, by pracować np. w handlu albo kosmetologii. Luki nie zasypią też pielęgniarki z zagranicy – dziś pracuje ich w Polsce zaledwie 170, z czego 90 to Ukrainki.

Pielęgniarki przekonują więc nowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego do podwyżek. Argumentują, że już po ostatnim wzroście wynagrodzeń, tzw. zembalowym (od ministra Mariana Zembali – rozłożone na 4 lata 1600 zł brutto), rzadziej rozważają emigrację. – Trzy lata temu zaświadczenia potrzebne do pracy za granicą brało od nas ok. 1,5 tys. pielęgniarek rocznie. W 2016 r. – ok. 900, a w ubiegłym – 650 – wylicza Zofia Małas.

Na razie dwa spotkania z ministrem nie przyniosły konkretów. W resorcie zdrowia zakończyły się właśnie prace nad strategią rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Zdaniem środowiska nie zmieni ona wiele w sytuacji pacjentów i pielęgniarek

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.