Piotr Piotrowski: Sieć szpitali to droga do "ideału", w którym pacjent nie będzie potrzebny

Udostępnij:
- Minister dąży do stworzenia "ideału" systemu ochrony zdrowia, w którym funkcjonowanie było by łatwiejsze i prostsze, gdyby udało się z niego wyeliminować pacjenta - twierdzi Piotr Piotrowski, założyciel "Fundacji 1 Czerwca" opisując projekt dotyczący sieci szpitali.
Piotr Piotrowski, założyciel "Fundacji 1 Czerwca":
- Kończy się termin składania uwag do propozycji Ministerstwa Zdrowia dotyczących sieci szpitali. Z przedstawionych do konsultacji społecznych propozycji tworzenia sieci szpitali i sposobu ich finansowania wynika, że minister dąży do stworzenia "ideału" systemu ochrony zdrowia, w którym funkcjonowanie było by łatwiejsze i prostsze, gdyby udało się z niego wyeliminować pacjenta. Przedstawiony projekt reformy opartej na ryczałtowym finansowaniu szpitali to naszym zdaniem droga do tego "ideału", w którym pacjent nie będzie potrzebny. Aby łatwiej zrozumieć jakie mechanizmy zadziałają po wprowadzeniu reformy przedstawiamy w sposób obrazowy, co będzie czekać nas pacjentów po reformie.

Jeśli prowadzisz "punkt usługowy" (to jest szpital) to dostajesz na niego środki ryczałtem z góry. W zasadzie dostajesz z państwa pieniądze za to, że twój "punkt" jest otwarty. Niestety, ale w prowadzeniu placówki przeszkadza Ci "klient". Zwłaszcza ten "klient-pacjent", który wymaga większej uwagi i zaangażowania, a co gorsze poniesienia zwiększonych kosztów leczenia. Najprościej jest go spławić czym prędzej, i to bez ponoszenia konsekwencji, bo konkurencja została wyeliminowana. Zresztą pozostali w sieci działają na tej samej zasadzie co ty. Jedynym zmartwieniem będzie kreatywna sprawozdawczość, czyli pamiętaj, że raz na jakiś czas będziesz musiał napisać raport o tym jak bardzo jesteś potrzebny. Ale, to tylko statystyka.

Pełni obaw pacjenci skupieni wokół "Fundacji 1 Czerwca" apelują do pani premier i pana ministra o zwrócenie uwagi na to, że jakość i dostępność są dla człowieka chorego najważniejsze gdy występują jednocześnie. Dążenie do jakości kosztem dostępności i tworzenie dostępności bez jakości doprowadza do patologi i nadużyć. Niestety, ale egoizm, chciwość, wyrachowanie, bezwzględność to cechy, które w ochronie zdrowia - tak jak i innych elementach życia - mają i będą miały miejsce. Tworzenie systemu, który potęguje, wzmacnia i wręcz zachęca do nadużyć doprowadzi wcześniej czy później do tragedii.

Przeczytaj także: "Sieć szpitali jak z obrazka? Nie. Wyszło jak zawsze".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.