Polacy tyją a otyłość to początek wielu chorób

Udostępnij:
Wyniki badań są alarmujące. Już 20 proc. Polaków zmaga się z otyłością, a liczba osób nią dotkniętych cały czas rośnie. Z problemem walczy Instytut Żywności i Żywienia organizując bezpłatne 12-tygodniowe programy redukcji masy ciała oraz dietetyczne punkty konsultacyjne w placówkach służby zdrowia na terenie całego kraju.
- Jak wynika z przeprowadzonych w Polsce badań epidemiologicznych już co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty jest otyły. Problem ten z roku na rok staje się coraz bardziej poważny, z tego powodu tak istotne jest wczesne diagnozowanie tych schorzeń, nawet jeśli pacjent zgłosił się do lekarza po poradę w związku z inną dolegliwością – mówi dr Wioleta Respondek z Instytutu Żywności i Żywienia.

Działania prowadzone w placówkach służby zdrowia są częścią większego projektu pod nazwą „Zachowaj równowagę”. Projekt ten jest realizowany przez IŻŻ w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) i współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jego głównym celem jest zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym przez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.

W ramach akcji, która potrwa do końca 2015 r., odbędą się 32 edycje bezpłatnych
12-tygodniowych programów redukcji masy ciała. Dzięki nim kompleksową opieką dietetyków, rehabilitantów, psychologów i lekarzy zostanie objętych łącznie około 1600 osób zmagających się z otyłością lub nadwagą. Do udziału w programie mogą zgłaszać się placówki medyczne mające podpisane umowy z NFZ i posiadające niezbędne zaplecze do przeprowadzenia próby wysiłkowej z oceną kardiologa, zajęć
z psychologiem i zajęć sportowych. Pierwsze programy redukcji masy ciała zostały już z powodzeniem przeprowadzone w pięciu miastach Polski: Warszawie, Lublinie, Łańcucie, Rzeszowie i Bydgoszczy. W trzecim kwartale tego roku program będzie realizowany w Nowym Sączu i Krakowie, a później sukcesywnie w kolejnych miastach i województwach.

Nabór szpitali i przychodni zainteresowanych realizacją programu redukcji masy ciała trwa. Prowadzony jest m.in. za pośrednictwem strony internetowej:
http://www.zachowajrownowage.pl/artykul/ogloszenie-dla-placowek-sluzby-zdrowia

Ponadto, niezależnie od 12-tygodniowych programów redukcji masy ciała,
w wybranych placówkach służby zdrowia w całej Polsce IŻŻ organizuje dietetyczne punkty konsultacyjne, w których pacjenci mogą korzystać z bezpłatnych porad żywieniowych. Są one udzielane przez wykwalifikowanych dietetyków wyłonionych w drodze konkursu przez Polskie Towarzystwo Dietetyki. Dla pacjentów korzystających z takich porad zostały przygotowane ciekawe materiały edukacyjne, które mają im pomóc we wprowadzaniu w życie zasad zdrowego żywienia
i aktywności fizycznej. Docelowo w ramach projektu w całej Polsce ma powstać ponad 100 takich punktów.

Przychodnie i szpitale zainteresowane utworzeniem dietetycznych punktów konsultacyjnych mogą przesyłać zgłoszenia na adres e-mail:
jarosz.zaklad@izz.waw.pl.

Dodatkowe informacje na temat projektu „Zachowaj równowagę” i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) dostępne są na stronach internetowych:
www.zachowajrownowage.pl
www.programszwajcarski.gov.pl
a informacje na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia znaleźć można na stronie internetowej Instytutu Żywności i Żywienia:
www.izz.waw.pl
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.