iStock

Połączenie – uwolnienie

Udostępnij:

Możliwość łączenia się szpitali przewidują założenia do ustawy o reformie szpitali, czyli projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej, które pojawiły się w wykazie prac legislacyjnych rządu – może to zmniejszyć presję płacową ze strony lekarzy.

W wykazie prac legislacyjnych rządu jest informacja o projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z pieniędzy publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej – termin przyjęcia dokumentu planuje się na trzeci kwartał 2024 r.

Zgodnie z propozycją resortu zdrowia związki jednostek samorządu terytorialnego mogłyby łączyć samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej w większe podmioty lecznicze. Chodzi o to, aby nie powielać tych samych świadczeń w szpitalach oddalonych od siebie zaledwie o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów.

Projektodawca precyzuje, że w przypadku oddziałów zabiegowych kryterium do otrzymania kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia będzie określony minimalny udział zabiegów w ostatnim pełnym roku kalendarzowym. 

– Zdaniem części ekspertów idea konsolidacji jest słuszna z zarządczej perspektywy i – teoretycznie – zmniejszy presję płacową ze strony lekarzy. Jeśli w obu konsolidowanych szpitalach było po pięciu specjalistów, to w nowym oddziale zatrudnimy sześciu, a czterej będą musieli poszukać pracy gdzie indziej. Obniżą się też ich stawki – ocenia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przeczytaj także: „Dostosujmy szpitalnictwo do potrzeb – bez konkursów”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.