Szymon Czerwiński

Polska wraca do rady programowej UNAIDS ►

Udostępnij:

– Polska po ponad dziesięciu latach wraca do rady programowej UNAISD. Będzie to dla naszego kraju szansa na zwrócenie uwagi na sytuację w regionie spowodowaną wojną w Ukrainie i jej następstwami zdrowotnymi zarówno w kontekście HIV/AIDS, jak i zakażeń przenoszonych drogą płciową – powiedziała Anna Marzec-Bogusławska.

Podczas VIII Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny „Menedżer Zdrowia” zapytał Annę Marzec-Bogusławską, dyrektor Krajowego Centrum do spraw AIDS, w jaki sposób wyglądają nasze działania na forum międzynarodowym, jeśli chodzi o profilaktykę i leczenie HIV/AIDS. 

– Najważniejszą informacją jest to, że Polska po ponad dziesięciu latach wraca do rady programowej UNAIDS [The Joint United Nations Programme on HIV and AIDS, czyli Wspólny Program Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS – red.]. Będzie to dla naszego kraju szansa na zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na sytuację w regionie także spowodowaną wojną w Ukrainie i jej następstwami zdrowotnymi zarówno w kontekście HIV/AIDS, jak i zakażeń przenoszonych drogą płciową – stwierdziła ekspertka, podkreślając, że powstały już plany na kolejne kadecje uczestnictwa w UNAIDS.

Polska chciałaby objąć w radzie funkcję wiceprzewodniczącego i później przewodnictwo. 

– Polska była już przewodniczącym rady programowej UNAIDS w latach 2011 i 2012 i nasza prezydencja była bardzo wysoko oceniana przez kraje regionu Europy Środkowej i Wschodniej, a także przez społeczność międzynarodową. Udało nam się wówczas zwrócić uwagę na potrzebę wzmocnienia profilaktyki i integracji świadczeń. Będą to także działania w kontekście naszej działalności w radzie od przyszłego roku – podsumowała Anna Marzec-Bogusławska.

Wypowiedź ekspertki poniżej.


Przeczytaj także: „Na co nas stać – dlaczego nie jest to nielimitowane leczenie w AOS”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.