Polska zaprasza ukraińskiego polityka na leczenie

Udostępnij:
Polski rząd zaprosił Jurija Łucenkę, by skończył leczenie i rozpoczął rehabilitację w Polsce. W sprawę zaangażował się ostatnio Aleksander Kwaśniewski.
Jak donosi ukraińska strona internetowa lb.ua., Aleksander Kwaśniewski, który jest członkiem misji Parlamentu Europejskiego na Ukrainie, oświadczył, że rozmawiał w tej sprawie z premierem Donaldem Tuskiem. Zdaniem Kwaśniewskiego, skazany na cztery lata więzienia za nadużycia związane z wydatkami publicznymi były szef MSW Ukrainy Jurij Łucenko nadal potrzebuje opieki medycznej, i dlatego rząd zaprosił go na leczenie i rehabilitację do Polski. Kwaśniewski pozytywnie ocenia uwolnienie byłego ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, choć nie wpłynęło to na anulowanie wyroku. Zdaniem Kwaśniewskiego, który m.in. monitoruje wykonywanie wyroków sądowych w sprawach ukraińskich polityków, najważniejsze jest to, że Łucenko nie przebywa już w więzieniu i próbuje działać na ukraińskiej scenie politycznej.

Łucenko jest absolwentem lwowskiej politechniki. Krótko pracował jako konstruktor, a pod koniec pierwszej połowy lat 90. przeszedł do administracji regionalnej. Od 1997 do 1998 roku był wiceministrem nauki i technologii, później doradcą premiera, a następnie przewodniczącego Rady Najwyższej Ołeksandra Moroza. W 2002 roku z listy Socjalistycznej Partii Ukrainy uzyskał mandat deputowanego. W 2004 roku należał do najbardziej aktywnych przywódców pomarańczowej rewolucji, a w ramach SPU do zwolenników bliskiej współpracy z Naszą Ukrainą. Od lutego 2005 roku do grudnia 2006 roku w rządach Julii Tymoszenko, Jurija Jechanurowa i Wiktora Janukowicza zajmował stanowisko ministra spraw wewnętrznych. W nowym rządzie po raz czwarty został nominowany na urząd ministra spraw wewnętrznych. Odszedł z urzędu w 2010 roku wraz z całym gabinetem. Pod koniec tego samego roku wszczęto wobec niego trzy postępowania karne, w tym o sprzeniewierzenie majątku państwowego i nadużycia władzy – m.in. poprzez zawyżenie wynagrodzenia swojemu szoferowi i bezzasadną organizację obchodów Dnia Milicji. 26 grudnia 2010 został zatrzymany, a następnego dnia decyzją sądu tymczasowo aresztowany. W lutym 2012 skazany w pierwszej instancji na karę czterech lat pozbawienia wolności za rzekome nadużycia związane z wydatkami publicznymi. Postępowania karne wytaczane m.in. Jurijowi Łucence stały się przedmiotem zainteresowania Parlamentu Europejskiego, który w swojej rezolucji skrytykował władze ukraińskie i wezwał do zapewnienia niezależności i bezstronności w procesach przed sądami. Europejski Trybunał Praw Człowieka w 2012 r. ocenił jego tymczasowe aresztowanie jako bezprawne i naruszające prawa człowieka oraz motywowane politycznie. Na początku kwietnia Łucenko został ułaskawiony przez prezydenta Wiktora Janukowicza i zwolniony z zakładu karnego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.