Porozumienie Zielonogórskie: Skandaliczny tryb przeprowadzania konsultacji społecznych

Udostępnij:
3 stycznia 2011 roku zamknięte zostanie większość praktyk lekarza rodzinnego w całej Polsce. To reakcja na zarządzenie NFZ dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej. Od początku listopada Porozumienie Zielonogórskie, reprezentujące lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej uczestniczyło w konsultacjach społecznych z NFZ dotyczących nowego zarządzenia. Rozmowy zakończyły się fiaskiem. Fundusz nie zgodził się na żadną istotną zmianę w dokumencie.
Źródło: Porozumienie Zielonogórskie

W środę 1 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z NFZ i choć mediacje prowadziła Minister Zdrowia, rozmowy zakończyły się bez żadnych rezultatów. Fundusz nadal uważa, że pacjenci lekarzy rodzinnych powinni być finansowani na poziomie z 2008 roku. Zmieni się za to zakres obowiązków lekarzy, którzy wkrótce zamiast badać, będą prowadzić bardzo rozbudowaną sprawozdawczość dla NFZ. Pat w negocjacjach na temat umów na 2011 rok może spowodować, że od 3 stycznia 2011 r., większość polskich przychodni zostanie zamkniętych.

- Musimy swoim pacjentom zabezpieczyć możliwość korzystania z usług medycznych na dotychczasowym poziomie. Przecież to do nas trafia 80 procent pacjentów. Nasza decyzja, o zamknięciu przychodni to ostateczność – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Federacja, jest uprawniona do prowadzenia negocjacji z NFZ bo zrzesza większość polskich lekarzy rodzinnych to już ponad 14 tys. osób

- Mimo to ciągle traktowani jesteśmy jak petenci, nie partnerzy w procesie uzdrawiania służby zdrowia – podkreśla Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Uzdrawiania, bo jak dotąd prywatyzacja lekarzy rodzinnych jest jedyną udaną prywacją służby zdrowia.

Efektem nieudolnych działań ministerstwa jest to, że coraz mniej młodych ludzi decyduje się na specjalizację z medycyny rodzinnej. Są także coraz większe trudności ze zdobyciem pracowników - lekarze, pielęgniarki, położne wolą pracę w szpitalach, gdzie zarobki są wyższe.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.