123RF

Porozumienie Zielonogórskie zakończyło negocjacje z NFZ

Udostępnij:

Po kilku turach rozmów Zespół Negocjacyjny Porozumienia Zielonogórskiego podpisał porozumienie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Terminowe umowy na udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej zostaną przedłużone do 31 marca 2026 roku. 

Narodowy Fundusz Zdrowia i federacja Porozumienie Zielonogórskie 26 marca podpisały porozumienie, na mocy którego dotychczasowe umowy placówek POZ zrzeszonych w FPZ zostaną przedłużone o 12 miesięcy – do 31 marca 2026 r.

Od 1 kwietnia zwiększy się finansowanie świadczeń lekarzy POZ dla wybranych grup wiekowych.

Porozumienie zakłada podwyższenie współczynników za świadczenia dla najmłodszych i najstarszych pacjentów POZ w grupach:

  • dla dzieci w wieku do 2 lat – nowy współczynnik 4,0 (był 2,8),
  • dla pacjentów powyżej 75. roku życia – nowy współczynnik 3,4 (był 3,1).

Ponadto zwaloryzowany zostanie także dodatek za wielochorobowość, w każdej z grup dziedzinowych.

– Wzmacniamy finansowo udzielanie świadczeń dla dzieci, w grupie wiekowej 0–2 lata, która zostanie objęta wyższym współczynnikiem. Podnosimy również współczynnik finansowy w grupie najstarszych pacjentów. Chodzi o osoby powyżej 75 lat – podkreślił Jakub Szulc, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia, który prowadził rozmowy z FPZ.

– Kolejny raz doprowadziliśmy do zmian, które przyniosą realne korzyści dla podstawowej opieki zdrowotnej – czyli dla wszystkich podmiotów POZ w Polsce – powiedział Marek Twardowski, przewodniczący zespołu negocjacyjnego Porozumienia Zielonogórskiego, dodając, że federacja kończy wielotygodniowy dialog, który prowadzony był w duchu poszukiwania kompromisu i troski o pacjentów.

Dodał też, że FPZ nadal będzie regularnie rozmawiać z NFZ i resortem zdrowia w celu wskazywania obszarów, które wymagają poprawy.

Przeczytaj także: „Jak FEnIKS w piach ►”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.