Powstaje Centrum Leczenia Chorób Jelit z światowym rozmachem

Udostępnij:
Przy pierwszym skomercjalizowanym szpitalu w Łódzkiem powstaje ośrodek, którego w Polsce nie ma. Chodzi o Centrum Leczenia Chorób Jelit. Jak mówi jego pomysłodawca, prof. Adam Dziki, pod względem skuteczności leczenia tych schorzeń w Polsce jesteśmy w ogonie Europy. Wyróżnikiem centrum ma być m.in. kadra chirurgów z całego świata, jak np. Lee Smith, znany chirurg amerykański, który leczył i operował prezydenta USA Ronalda Reagana.
Zgodnie z założeniami prof. Dzikiego polscy pacjenci będą przyjmowani w ramach kontraktów z NFZ, a jednocześnie szpital chce leczyć także chorych z Europy. Centrum miałoby rozpocząć działalność w 2015 roku. Wolę współpracy z nim potwierdził Giovanni Romano, prezes Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Kolorektalnej, oraz Hans Lippert, jeden z najlepszych chirurgów niemieckich. Rozbudowa Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach już ruszyła. Wyremontowany zostanie główny budynek szpitala, który następnie zostanie podwyższony o jedno piętro i powiększony o nowe skrzydło. Szpital będzie dysponował kilkoma nowocześnie wyposażonymi salami operacyjnymi. Przybędzie też łóżek na oddziałach i usług medycznych takich jak: centrum chirurgii mało inwazyjnej, centrum onkologii, endoskopia, ginekologia czy chirurgia sutka. Inwestycje w ciągu najbliższych trzech lat mają kosztować 30 mln zł. Tworzenie centrum jest możliwe, ponieważ jego współudziałowcem od pół roku jest prof. Adam Dzik. Zamierza utrzymując i rozwijając dotychczasową działalność Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach utworzyć specjalistyczne centrum medyczne zorganizowane na wzór prywatnych szpitali, pracujących w Austrii czy Szwajcarii.
- W naszym kraju nie ma takiej specjalistycznej kliniki, a wciąż przybywa osób, które cierpią na nowotwory jelit. Pod względem skuteczności leczenia tych schorzeń w Polsce jesteśmy w ogonie Europy. Brakuje właściwych standardów postępowania z pacjentem, a operacje jelit często są mało skuteczne, ponieważ nie wykonują ich wyspecjalizowani, wyszkoleni w tej dziedzinie chirurgii lekarze. Tymczasem w innych krajach scentralizowano leczenie niektórych nowotworów. Na przykład wszystkie przypadki raka odbytnicy z powodzeniem leczy się właśnie w specjalistycznych ośrodkach – mówi prof. Dziki. Z brzezińskim Centrum Jelit będzie również współpracować wielu lekarzy świetnie wykształconych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.