Powstanie największe w Europie Środkowo-Wschodniej medyczne centrum przetwarzania danych

Udostępnij:
Medyczne bazy danych, usługi telemedyczne oraz platformy e-learningowe to tylko niektóre elementy projektu w zakresie e zdrowia, realizowanego przez Data Techno Park. Firma Qumak w ramach podpisanej właśnie z wrocławską spółką umowy dostarczy na jego potrzeby infrastrukturę informatyczną i oprogramowanie. Wartość kontaktu to 144,8 mln zł brutto.
Przy projektowaniu medycznego centrum przetwarzania danych (MCPD) we Wrocławiu wykorzystano o najnowocześniejszą na świecie technologię. Ośrodek umożliwi przedsiębiorstwom tworzenie cyfrowych medycznych, statystycznych i multimedialnych baz danych. Pozwoli także na rozwój usług telemedycznych, tj. telekonsultacji, teleginekologii czy telekardiologii. Stworzenie MCPD zapewni również możliwość przetwarzania i przechowywania danych na potrzeby innowacyjnych firm z sektora biomedycznego. Dodatkowo jest to szansa na rozwój bioinformatyki, platform i systemów e-learningowych dla branży medycznej oraz usług dodatkowych - np. call center.

W dobie rozwoju nowych technologii, w tym rosnącej popularności urządzeń mobilnych, medyczne usługi informatyczne mogą być bardzo przydatne nie tylko dla firm, ale także dla obywateli. Ułatwiają bowiem pacjentom dostęp do informacji i mają znaczący wpływ na zwiększenie efektywności jednostek ochrony zdrowia.

Wrocławskie MCPD to najważniejszy element projektu utworzenia ogólnopolskiego ośrodka innowacji i transferu technologii w zakresie e-zdrowia. Jest on w dużej części dotowany z funduszy unijnych.

– Będzie to pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej tak kompleksowe i zintegrowane centrum e-zdrowia. Uczestnictwo w takich innowacyjnych projektach to element realizowanej przez nas strategii – mówi Paweł Jaguś, Prezes Qumak SA.

Zakres prac, którego dotyczy umowa, obejmuje m.in. dostawę sprzętu informatycznego, stworzenie infrastruktury sieciowej, wdrożenie oprogramowania do rozwiązań typu cloud computing, rozwiązań z zakresu HIS (Hospital Information Systems) czy platformy e learningowej. Jest to największe zlecenie w historii warszawskiego integratora.

Realizacja prac rozpocznie się w niezwłocznie po podpisaniu umowy, natomiast ich zakończenie zaplanowano na 15 listopada 2014 r.

Zgodnie z przyjętą na początku ubiegłego roku strategią na lata 2013-16 giełdowa spółka chce sukcesywnie zwiększać udział w rynku użyteczności publicznej i realizować interdyscyplinarne projekty o wysokim zaawansowaniu technologicznym. Zlecenia o podobnym stopniu złożoności spółka realizuje obecnie m.in. w ramach kontraktów na stworzenie inteligentnego systemu komunikacji w Trójmieście (TRISTAR) czy budowę centrum wczesnego ostrzegania przed kataklizmami naturalnymi – ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.