Pozytywna opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dla oświadczeń zdrowotnych BENEO dotyczących IZOMALTU i Palatinose™

Udostępnij:
Oświadczenia dotyczące substancji IZOMALT i Palatinose™ (izomaltulozy), przedłożone przez BENEO zgodnie z art. 13.1 zostały pozytywnie zweryfikowane przez EFSA w ramach czwartej serii opinii. Oświadczenia te, odnoszą się do dwóch kwestii, w których wybór konkretnego produktu żywnościowego ma decydujące znaczenie: do troski o zdrowie zębów i do obniżania poposiłkowej glikemii reaktywnej, czyli działania zmniejszającego glikemię. Oczywiście Instytut BENEO doskonale zdaje sobie sprawę, że do zakończenia ścieżki regulacyjnej dotyczącej oświadczeń pozostaje jeszcze wiele etapów.
Odnosząc się do oświadczeń BENEO o dobroczynnym wpływie ww. substancji na zdrowie zębów, urząd EFSA stwierdził, że „deklarowane pozytywne skutki obejmują "zdrowie zębów", "remineralizację zębów", "niepowodowanie próchnicy" i "ubytków uzębienia", co odzwierciedla dowody naukowe, wskazujące na częste spożywanie cukrów jako na przyczynę demineralizacji zębów.

EFSA uznał, że spożycie produktów spożywczych / napojów, zawierających IZOMALT lub Palatinose™ zamiast łatwo fermentowalnych węglowodanów, jak np. tradycyjne cukry, może wspomagać mineralizację zębów poprzez hamowanie procesu demineralizacji. Opinia EFSA stanowi także, że „aby na danym produkcie można było zamieścić oświadczenie o takiej treści […] tego typu produkty żywnościowe lub napoje nie powinny obniżać wartości pH płytki nazębnej poniżej poziomu 5,7 w trakcie konsumpcji i w okresie do 30 minut po niej oraz nie powinny przyczyniać się do erozji zębów.

Do sprawdzenia, czy ten warunek jest spełniany, służy popularne badanie poziomu pH płytki nazębnej, opracowane przez Uniwersytet w Zurychu i promowane przez organizację non-profit o nazwie Toothfriendly International. Pomiary pH wykonywane są regularnie w takich placówkach jak Wydział Stomatologii Uniwersytetu w Zurychu (Szwajcaria) czy Wydział Stomatologii Zapobiegawczej niemieckiego Uniwersytetu Witten-Herdecke.

Badając oświadczenia BENEO postulujące wpływ substancji IZOMALT i Palatinose™ na redukcję glikemii, EFSA ustalił związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poposiłkową redukcją wahań w poziomie glukozy we krwi a spożywaniem produktów żywnościowych / napojów, w których zamiast tradycyjnych cukrów występuje izomalt lub izomaltuloza (Palatinose™).

Wnioski z opinii potwierdzają uzasadnienie naukowe własności obu węglowodanów funkcjonalnych i wyraźnie wskazują, że EFSA dostrzega korzyści wynikające z zastosowania IZOMALTU lub Palatinose™ (izomaltulozy). Szczególne własności fizjologiczne obu węglowodanów wzbogacają zdrowotne właściwości produktu końcowego, służąc tym samym dobru konsumenta. Ponadto opinia EFSA dowodzi, że udało się znaleźć rozstrzygnięcie w „debacie nad wyborem między oświadczeniami porównawczymi i zamiennymi“, która dotyczyła wielu makroskładników spożywczych, np. zdrowych węglowodanów, już od roku 2009, kiedy to urząd EFSA podniósł kwestię kryteriów dopuszczalności takich oświadczeń w kontekście rozporządzenia o oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych.

Anke Sentko, wiceprezes BENEO ds. rejestracji produktów i informacji o żywności przyznaje: „Przyjęliśmy z ulgą ten komunikat, który potwierdza unikalne własności fizjologiczne naszego tradycyjnego, dobrze znanego poliolu IZOMALT, ale też i nowego węglowodanu funkcjonalnego Palatinose™. Cieszy nas fakt, że panel uznał wspomagającą rolę węglowodanów funkcjonalnych w utrzymywaniu zdrowia zębów i w stosowaniu diety niskoglikemicznej. Jesteśmy przekonani, że decyzję podjęto na podstawie solidnej podbudowy naukowej dla proponowanych oświadczeń oraz z uwzględnieniem wyników intensywnych działań informacyjnych podejmowanych przez nas od roku 2009, jak i nieustannego dialogu zwieńczonego konstruktywnym rezultatem.

Zdaniem kadry Instytutu BENEO, opinia wydana przez EFSA stanowi krok we właściwym kierunku dla całego procesu regulacyjnego dotyczącego oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych. BENEO będzie kontynuować kampanię informacyjną związaną z oświadczeniami, które nadal oczekują na zatwierdzenie. Jednocześnie instytut będzie dalej przygotowywać pakiety dokumentacji, aby zagwarantować uznanie dla właściwości zdrowotnych składników BENEO, tym samym stymulując innowacyjność w przemyśle spożywczym i pogłębiając różnorodność oferty dla konsumentów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.