Pregnabit, czyli innowacyjne urządzenie pozwalające na badanie akcji serca płodu i tętna matki

Udostępnij:
Eksperci z Nestmedic opracowali telemedyczne KTG do badania płodu. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha. Urządzenie może uratować wiele nienarodzonych jeszcze dzieci, to innowacyjny sprzęt pomiarowym pozwalającym na bezpieczne i wiarygodne badanie akcji serca płodu, tętna matki oraz zapis czynności skurczowej mięśnia macicy.
Jest przenośne, więc badanie można wykonać o dowolnej porze, w dowolnym miejscu. Zebrane przez urządzenie dane są przekazywane bezprzewodowo do Medycznego Centrum Telemonitoringu obsługiwanego przez wykwalifikowany personel medyczny. Urządzenie Pregnabit wykorzystuje do pomiarów cztery sensory: sondę FHR pozwalającą wyznaczyć częstotliwość akcji serca płodu, sondę TOCO umożliwiającą zmierzenie poziomu skurczów mięśnia macicy, znacznik ruchu płodu i opaskę pomiaru tętna matki.

Innowacyjność projektu polega na zastosowaniu własnego, zintegrowanego urządzenia z mikroprocesorem oraz specjalną wersją systemu operacyjnego, co umożliwia zmniejszenie całego układu poprzez zastosowanie większej ilości rozwiązań programistycznych, uproszczenie etapu produkcyjnego, przyspieszenie działania urządzenia oraz zwiększenie jego niezawodności. Komunikacja GSM/GPRS/3G daje praktycznie nieograniczoną terytorialnie możliwość przesyłania zapisów kontrolnych KTG, na które składa się zapis akcji serca płodu i czynności skurczowej mięśnia macicy. Producent zakłada wykorzystanie algorytmów medycznych, które będą wspomagały pracę lekarzy, położnych oraz pozwolą coraz lepiej ustalać priorytety analizy wykonanych badań. Dodatkowo zaimplementowany moduł Bluetooth Low Energy 4.0 wpisuje się w światowe trendy Internet of Things oraz daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o rozbudowywanie o dodatkowe urządzania peryferyjne oraz komunikację z tabletami czy smartfonami.

System Pregnabit to połączenie produktu medycznego z usługą informatyczną pozwalającą na monitorowanie, bieżące analizy, szybką reakcję oraz postawienie wstępnej diagnozy drogą internetową. Medyczne Centrum Telemonitoringu analizuje na bieżąco wyniki badań wykonanych przez ciężarne w domach. Centrum to nie tylko zespół składający się z wyspecjalizowanego personelu medycznego, lecz także specjalne algorytmy zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo, szybkość i jakość analiz. Personel medyczny prowadzący ciążę, posiadający dostęp do specjalnego panelu na stronie WWW, będzie w stanie na bieżąco obserwować zapisy i analizy zapisów KTG dokonywane przez Medyczne Centrum Telemonitoringu. W przypadku prawidłowych wyników pacjentka zostanie poinformowana SMS-owo, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak coś wzbudzi zaniepokojenie personelu medycznego, uruchomione zostaną właściwe procedury medyczne, np. pojawi się prośba o powtórzenie badania lub zostanie wezwana karetka.

Przeczytaj także: "Unikalny w skali światowej trenażer laparoskopowy" i "Polski stół operacyjny z rekordową przeziernością".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.