Prezes NRL podsumowuje pracę rządu – trójka z plusem
– Dałbym rządzącym za pracę w ochronie zdrowia trójkę z maleńkim plusem – trochę na zachętę, a trochę dlatego, że postawili sobie bardzo trudne zadanie – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, podkreślając, że rząd faktycznie zaczął działać, ale nadal potrzebne są zmiany.
Prezes NRL Łukasz Jankowski w rozmowie z RMF FM podsumował rok rządu Donalda Tuska – mówił o tym, co zostało zrealizowane, a nad czym trzeba jeszcze popracować, a także wskazał, jaka jest obecna sytuacja polskiego systemu ochrony zdrowia.
– Dałbym rządzącym za pracę w ochronie zdrowia trójkę z maleńkim plusem – trochę na zachętę, a trochę dlatego, że postawili sobie bardzo trudne zadanie. My pamiętamy, że politycy przerzucali się ochroną zdrowia jak gorącym kartoflem i nikt nie chciał resortu zdrowia tak naprawdę wziąć na siebie – powiedział prezes.
Reforma skazana na porażkę
– Kolejki są wciąż ogromne, nie wykorzystano szansy na zwiększenie finansowania, nawet na odczarowanie tego, co się z finansowaniem do tej pory działo, czyli kreatywna księgowość – wskazał Jankowski, dodając, że zwiększenie finansowania ochrony zdrowia jest potrzebą spowodowaną wieloletnimi zaniedbaniami.
– System przewraca się o brak finansowania. Brakuje miliardów, w przyszłym roku 27 mld zł, więc tutaj każda reforma jest tak naprawdę skazana na porażkę – powiedział.
Jego zdaniem, obecny system zdrowia nie jest opłacalny, jednak do prywatyzacji nie dojdzie. To przez publiczne instytucje są wykonywane te najbardziej kosztowne i najtrudniejsze zabiegi. Natomiast wraz z niskimi wycenami takich procedur, wzrosną wydatki, które ponosimy z własnej kieszeni.
Partyzantka w ochronie zdrowia
Prezes Jankowski zwrócił uwagę na polepszenie się jakości kształcenia kadr medycznych. Zrezygnowano z trybu warunkowego prawa do wykonywania zawodu lekarza. Rząd zaczął uwzględniać opinie Polskiej Komisji Akredytacyjnej w związku ze szkołami, które kształcą lekarzy, a nie spełniają wymaganych do tego kryteriów.
– Trwają też prace nad podniesieniem standardów teleporad, jednak to, dzieje się chyba za wolno – stwierdził.
Jankowski wskazał także na prace nad automatyzacją refundacji, której – jak podkreślił – są kolejnym krokiem w kierunku ułatwień i dla lekarzy, i dla pacjentów, żeby system automatycznie tą refundację przydzielał.
Prezes NRL negatywnie ocenił stan polskiej psychiatrii i geriatrii. W ocenie prezesa NRL brak finansowania, zmian w systemie i rozwoju powoduje spadek Polski w europejskich rankingach.
Przeczytaj także: „Prezes NRL podsumowuje działania samorządu”.