Archiwum

Prof. Cudnoch-Jędrzejewska ma prawo kandydować na rektora. WUM zapowiada zażalenie

Udostępnij:

Prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska może startować w wyborach do władz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To konsekwencja zabezpieczenia, jakiego udzielił Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego odwołała się od decyzji o karze upomnienia nałożonej przez rektora WUM. Uczelnia zaznacza, że postanowienie o zabezpieczeniu jest nieprawomocne i zapowiada złożenie w tej sprawie zażalenia.

Jak poinformowano 22 sierpnia na stronie internetowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, „postanowieniem z 13 sierpnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie udzielił zabezpieczenia, w którym stwierdził, że prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska wobec złożenia odwołania do sądu powszechnego od kary upomnienia nałożonej przez rektora WUM 19 kwietnia 2024 r. nie przestała spełniać wymogu osoby niekaranej w rozumieniu art. 24 ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 pkt 4 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”.

Prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może zostać wykluczona z wyborów

Co to oznacza?

– W świetle tego postanowienia nie ulega wątpliwości, iż pani prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może zostać wykluczona przez Uczelnianą Komisję Wyborczą WUM z procesu wyborczego z uwagi na rzekomo nałożoną przez rektora karę upomnienia – tłumaczyła 22 sierpnia w portalu Wyborcza.pl adwokat Zuzanna Miąsko z kancelarii Dubois i wspólnicy, pełnomocnik prorektor w tym sporze. Pytana przez Wyborczą.pl, czy wystartuje w przełożonych wyborach do władz uczelni, Cudnoch-Jędrzejewska odpowiedziała: – Spełniam wszystkie wymogi formalne do ubiegania się o stanowisko rektora WUM, jak również w organach uczelni.

Postanowienie o zabezpieczeniu jest nieprawomocne – WUM złoży zażalenie

Tymczasem w komunikacie WUM zaznaczono m.in., że postanowienie sądu „zostało wydane wyłącznie na podstawie wniosków i twierdzeń pełnomocników prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej. Uczelnia nie miała możliwości przedstawienia swojego stanowiska w tej sprawie”, a poza tym „treść orzeczenia pozostaje w rażącej sprzeczności ze stanowiskiem prezentowanym w fachowej literaturze prawniczej”.

Podkreślono, że „postanowienie o zabezpieczeniu jest nieprawomocne, a Warszawski Uniwersytet Medyczny złoży w tej sprawie stosowne zażalenie – po otrzymaniu uzasadnienia postanowienia”.

Wybory na stanowisko rektora WUM miały się odbyć 23 kwietnia br. O stanowisko ubiegało się dwoje kandydatów: dotychczasowy rektor prof. Zbigniew Gaciong oraz prorektor ds. personalnych i organizacyjnych prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Głosowanie jednak się nie odbyło, bo kilka dni wcześniej rektor WUM poinformował, że nałożył na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską karę dyscyplinarną w związku z „uchybieniem godności zawodu nauczyciela akademickiego”. Dodał, że tym samym jego kontrkandydatka utraciła prawo ubiegania się o funkcję rektora WUM. Sam również zrezygnował z kandydowania.

W odpowiedzi prof. Cudnoch-Jędrzejewska oświadczyła, że nie utraciła prawa ubiegania się o funkcję rektora. Podkreśliła, że kara dyscyplinarna mogłaby się stać podstawą do pozbawienia jej prawa kandydowania dopiero po uprawomocnieniu się, „co do chwili obecnej nie nastąpiło”. – Mam prawo odwołania się od bezprawnie nałożonej kary upomnienia do sądu powszechnego, co uczynię – zapowiedziała. Postępowanie w Sądzie Okręgowym w Warszawie w tej sprawie wciąż trwa.

Uczelniana Komisja Wyborcza WUM ustaliła nowy kalendarz czynności wyborczych

Ostatecznie po kilku miesiącach Uczelniana Komisja Wyborcza WUM anulowała przeprowadzone w pierwszej połowie br. wybory do organów uczelni. Wynikało to – jak podała uczelnia – z zalecenia minister zdrowia Izabeli Leszczyny, która stwierdziła, że niektóre zapisy statutu WUM są niezgodne z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym.

Uczelniana Komisja Wyborcza WUM ustaliła nowy kalendarz czynności wyborczych. Wybory do senatu zostaną przeprowadzone pomiędzy 5 a 28 sierpnia, wybory elektorów pomiędzy 19 sierpnia a 18 września, natomiast wybory rektora pomiędzy 19 sierpnia a 28 września. Kandydaci na stanowisko rektora mogą się zgłaszać do 11 września, do godz. 15.00.

Kadencja obecnego rektora kończy się 31 sierpnia. Zgodnie ze statutem WUM po wygaśnięciu mandatu rektora jego obowiązki ma przejąć prorektor ds. studenckich – jest nim obecnie prof. Robert Gałązkowski. 

 Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.