Prof. Janusz Klatka prezesem elektem Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi
Tagi: | Janusz Klatka, Marek Rogowski, prezes, elekt, wybory, Polskie Towarzystwo Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi, otolaryngologia |
Prof. dr hab. n. med. Janusz Klatka, laryngolog z Lublina, został nowym prezesem elektem Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Wyboru dokonano 25 września wieczorem na walnym zgromadzeniu. „Menedżer Zdrowia” jako pierwszy podaje tę informację.
W Białymstoku trwa 51. Zjazd Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.
Jak co roku podczas walnego zgromadzenia doszło też do wyboru nowego zarządu. Na czele towarzystwa stanął nowy prezes, dotychczasowy elekt zarządu – prof. dr hab. Marek Rogowski. Prof. Klatka wszedł do zarządu jako prezes elekt, otrzymując 50 głosów, kilka było przeciw.
Jedyny kandydat na prezesa elekta
W głosowaniu na prezesa elekta nie było innych kandydatów.
Podczas
rozmowy z "Menedżerem Zdrowia" profesor podkreślił, że cały czas trwa walka o to, aby były docenione
nowotwory głowy i szyi.
– Do tej pory promocja zdrowia w tym zakresie nie była aż
tak dobra. Często mówi się o raku piersi, raku szyjki macicy – i bardzo dobrze,
bo to jest niezwykle istotne, ale raków głowy i szyi jest dwa razy więcej niż
nowotworow szyjki macicy – stwierdził prof. Klatka, podkreślając, że informacji i edukacji o nowotworach głowy i szyi jest
znacznie mniej.
– Zależy nam, aby zwiększyła się świadomość pacjentów o tego typu
nowotworach – to robimy w ramach tzw. Polskiej Grupy Badań Nowotwórow Głowy. Kiedyś
były to nowotwory leczone tylko paliatywnie, w przypadku których celem było wydłużenie życia o
kilka miesięcy. Obecnie 30 proc. pacjentów – którzy byliby kiedyś wskazani tylko do
leczenia paliatywnego – przeżywa, czyli dochodzi do całkowitej
eliminacji nowotworu – tłumaczył profesor.
– Mamy spektakularny postęp metod operacyjnych, na przykład operacji rekonstrukcyjnych. Widzimy także znaczy postęp w radioterapii i immunoterapii. Ale to jest za mało, dlatego jest duża potrzeba zwiększenia edukacji i świadomości na temat nowotworow głowy i szyi – zaznaczył prof. Klatka.
Nowy prezes elekt jest absolwentem Wydziału Akademii Medycznej w Lublinie. Na tej samej uczelni ukończył studia doktoranckie w Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej, a w 1988 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych.
W 2002 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. W październiku 2008 r. został mianowany na stanowisko profesora uniwersytetu.
Odbył staż w Klinice Otolaryngologii w Antwerpii (1994), w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersytetu Tufts oraz w szpitalach Good Samaritan Medical Center i Sturdy Memorial Hospital w Bostonie (1998), kurs operacji usznych w Klinice Otolaryngologii – Chirurgii Głowy i Szyi w Würzburgu (2001), kurs dotyczący diagnostyki i leczenia zawrotów głowy (Maastricht 2002), kurs zaopatrywania złamań w obrębie twarzoczaszki (Tallinn 2008).
Prof. Janusz Klatka jest autorem ok. 180 publikacji naukowych, wykładowcą i członkiem licznych zarówno polskich, jak i zagranicznych towarzystw naukowych
Od października 2010 r. pełni funkcję kierownika Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. W lutym 2011 r. z rąk prezydenta Rzeczypospolitej Polski otrzymał tytuł profesora. Od października 2011 r. pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie otolaryngologii.