Prof. Justyna Paprocka w Komitecie Naukowym EAN
Prof. dr hab. n. med. Justyna Paprocka, pediatra, neurolog dziecięcy, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, po raz drugi znalazła się w Komitecie Naukowym Europejskiej Akademii Neurologii.
Śląski Uniwersytet Medyczny poinformował o sukcesie prof. Justyny Paprockiej, która po raz kolejny została członkinią Komitetu Naukowego Europejskiej Akademii Neurologii.
Prof. dr hab. n. med. Justyna Paprocka od stycznia 2023 r. pełni funkcję kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Dziecięcej SUM w Katowicach. Jako koordynator wydziałowy Wydziału Nauk Medycznych SUM w Katowicach działa w programie Erasmus Plus.
Posiada specjalizacje lekarskie: pediatria, neurologia dziecięca (otrzymana z wyróżnieniem i nagrodą ministra zdrowia za najlepiej zdany egzamin specjalizacyjny) oraz pediatria metaboliczna. Dodatkowo posiada licencję elektroencefalografisty oraz certyfikat z epileptologii.
Profesor Paprocka jest wiceprzewodniczącą zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych (PTND, kadencja 2023–2027) oraz przewodniczącą Śląskiego Oddziału PTND (kadencja 2019–2023, 2023–2027), przewodniczącą Sekcji Neurometabolicznej PTND, członkiem Komitetu Naukowego European Academy of Neurology (EAN). Od 2018 r. do nadal pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w zakresie neurologii dziecięcej dla województwa opolskiego.
Jest autorem 227 publikacji naukowych o łącznej wartości IF 220,9 oraz wartości punktów ministerialnych MNiSW 5322. Jest redaktorem naukowym monografii: „Kanałopatie potasowe. Ujęcie interdyscyplinarne” (2023) oraz współredaktorem dwóch pozycji książkowych: „Autyzm u dzieci. Wiedza kliniczna” (2022) oraz „Genetyka w wybranych chorobach neurologicznych u dzieci” (2023). Jest także ekspertem zewnętrznym Agencji Badań Medycznych (ocena 14 projektów naukowych), ekspertem oceniającym projekty naukowe w ramach Fondazione Pisa we Włoszech oraz systematyczne przygotowuje opinie dla Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie.
Brała udział w pracach nad nowym programem specjalizacyjnym z neurologii dziecięcej, jest członkiem komisji prowadzącej ustne, ogólnopolskie egzaminy specjalizacyjne z neurologii dziecięcej oraz z pediatrii (na etapie wojewódzkim). Jest opiekunem 2 zakończonych przewodów doktorskich oraz aktualnie sprawuje opiekę nad 5 doktorantami będącymi w trakcie prowadzenia badań naukowych.
Uczestniczyła w wielu stażach naukowych, takich jak: w Catharina Ziekenhuis w Eindhoven w Holandii, roczny w Radboud Medical University w Nijmegen w Holandii, w Universiteit Ziekenhuis Leuven w Belgii, w Metabolic Medicine Department, Great Ormond Street Hospital for Children w Londynie w Anglii oraz w Department of Neurosciences, Rehabilitation, Ophthalmology, Genetics, Maternal and Child Health, University of Genova w Genui we Włoszech.
Prywatne zainteresowania to kultura Japonii, muzyka (Genesis, Peter Gabriel, King Crimson i inni…) oraz lato we Włoszech.