Archiwum

Prof. Wierzbicka: Laryngologia jest dziedziną małych kroków ►

Udostępnij:
O nowych kierunkach rozwoju laryngologii, które zostały zaprezentowane podczas majowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Laryngologicznego (ELS), mówi w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” prof. Małgorzata Wierzbicka, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Wierzbicka została wybrana jednogłośnie podczas kongresu ELS prezydentem elektem tej organizacji. Jest pierwszą kobietą powołaną na to stanowisko i pierwszym przedstawicielem środowiska laryngologów z Europy Środkowo-Wschodniej.

– Poza dużą satysfakcją, jaką odczuwam z tego wyboru, mam świadomość, że będzie on związany z dużym nakładem pracy z mojej strony. Ten wybór jest zwieńczeniem moje działalności w ELS, a czynnie uczestniczę w pracach tej organizacji od ponad dekady – mówi nowa prezes elekt ELS.

„Menedżer Zdrowia” pyta prof. Wierzbicką o to, jakimi doniesieniami z Kongresu Europejskiego Towarzystwa Laryngologicznego chciałaby się podzielić z naszymi czytelnikami.

– Otolaryngologia, laryngologia nie jest taką dziedziną, jak onkologia, gdzie na kongresie międzynarodowego towarzystwa pojawia się konkretne doniesienie, które toruje drogę konkretnej metodzie czy lekowi. Jest to dziedzina małych kroków, ale bardzo konsekwentnie postępujących i pewnej kontynuacji – wyjaśnia prof. Wierzbicka. – Na kongresie zostało rozwiniętych kilka ciekawych kierunków, które pojawiły się już wcześniej, a w ostatnim czasie się umocniły. Mianowicie bardzo intensywnie wchodzi do zastosowania fiberoendoskopia – nie tylko jako metoda stosowana w diagnostyce ambulatoryjnej, ale również jako metoda terapeutyczna. Z tym wiąże się wykorzystanie laserów w praktyce ambulatoryjnej do leczenia właśnie metodami fiberoendoskopowymi. Powoli w Europie staje się to ugruntowaną metodą leczenia drobnych zmian w obrębie krtani – dodaje ekspertka.

– Bardzo intensywnie we współpracy z towarzystwami onkologicznymi są wprowadzane zasady wczesnego diagnozowania i leczenia nowotworów krtani, głównie metodami laserowe. Powstają zalecenia nie tylko samego leczenia, ale także rehabilitacji foniatrycznej i połykania po leczeniu endoskopowym. Myślę, że jest to kierunek, którym będziemy kroczyć w najbliższych latach – podsumowuje prof. Wierzbicka.



Przeczytaj także: „Prof. Wierzbicka prezydentem elektem European Laryngological Society”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.