Program Recepta chroni przed skutkami niekorzystnych umów z NFZ

Udostępnij:
Lekarze ubezpieczają się od ryzyka kar, które mogą otrzymać od Narodowego Funduszu Zdrowia za błędnie wystawione recepty.
W odpowiedzi na sygnały od lekarzy i lekarzy dentystów w kwestii ryzyk wynikających z wejścia w życie zarządzenia prezesa NFZ 38/2012/DGL April Polska Medbroker przygotował program ubezpieczeniowy w celu ochrony przed karami NFZ.

Ochrona lekarza przed NFZ

- Sygnały docierały do nas od samych lekarzy, którzy dowiadywali się, czy jest możliwa ochrona prawna przed konkretnym zagrożeniem, jakim okazał się w kwestii refundacji NFZ – mówi Sławomir Apelski, prezes April Polska Medbroker. – Lekarze w trakcie zapoznawania się z naszym produktem ubezpieczeniowym „Prawnik dla lekarza”, zapewniającym im opiekę prawną, pytali, czy jest możliwa podobna ochrona tylko przez działaniami NFZ. To był ostateczny sygnał, że potrzebują takiego ubezpieczenia, by wykonywać swój zawód bez stresu, czy recepta jest poprawnie wypisana, według NFZ – dodaje Apelski.
Prace nad Programem Recepta rozpoczęły się już na początku 2012 r. na zlecenie Naczelnej Rady Lekarskiej. W jego opracowanie zaangażowani byli także mec. Maciej Dittmajer i mec. Marek Opiela z kancelarii Dittmajer i Wspólnicy.
- Jeśli przy wystawianiu recept zostaną naruszone przez lekarza obowiązki wynikające z umowy z NFZ, może on ponieść skutki finansowe – wyjaśnia mec. Marek Opiela z kancelarii Dittmajer i Wspólnicy, współtwórca Programu Recepta. – Oznacza to, że NFZ może naliczyć wówczas kary umowne, a także dochodzić odszkodowania od lekarza. Przedmiotowe ubezpieczenie chroni lekarza w wypadku zastosowania sankcji przez NFZ – dodaje.
Program Recepta obejmuje pokrycie kar umownych wynikających z decyzji NFZ, w tym praw regresowych pracodawcy w stosunku do zatrudnionego lekarza i lekarza dentysty (zakres ochrony jest zawarty w warunkach ubezpieczenia).
Ubezpieczenie zapewnia także lekarzowi i lekarzowi dentyście pokrycie szkody dochodzonej przez NFZ na drodze postępowania sądowego, finansowanie prawnej ochrony i reprezentację w sporze z NFZ, bezpłatne korzystanie z Centrum Informacji Prawnej w kwestiach dotyczących stosunków z NFZ (czyli opinii, procedur kontroli, aktów prawnych, wzorów pism i dokumentów itp.).

Ubezpieczenie grupowe lub indywidualne

Program Recepta jest oparty na systemie grupowego ubezpieczenia. Lekarze i lekarze dentyści zachowują dobrowolność przystąpienia do programu. Mają także możliwość do jego indywidualnego rozszerzenia, czyli podniesienia podstawowej sumy ubezpieczenia. Składka w programie organizowanym przez okręgowe izby lekarskie zależy od liczebności przystępującej do niego grupy. W wypadku gdy okręgowa izba lekarska, której członkiem jest lekarz lub lekarz dentysta, nie organizuje programu albo nie uzyska minimalnej wymaganej liczby członków tworzących grupę, lekarz i lekarz dentysta będzie miał możliwość przystąpienia do ogólnopolskiego programu, którego organizatorem jest APRIL Polska Medbroker (więcej: http://www.medbroker.pl/pl_s78,program_recepta.htm).
- Coraz większa liczba lekarzy i lekarzy dentystów szuka informacji o Programie Recepta. Zgłaszają się do nas indywidualnie, zapoznają się z warunkami ubezpieczenia i stopniowo wykupują ubezpieczenia – mówi Sławomir Apelski.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.