Projekt ustawy dotyczącej refundacji cen leków i wyrobów medycznych

Udostępnij:
NFZ nie będzie mógł wydawać na leki więcej niż 17 proc. swojego budżetu na świadczenia zdrowotne. Jeżeli ten próg zostanie przekroczony, zapłacą za to firmy, których leki są refundowane - zakłada projekt ustawy dotyczącej refundacji cen leków i wyrobów medycznych.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pracodawcy oraz krajowe firmy, które są producentami tanich leków generycznych, alarmują, że projekt ustawy refundacyjnej spowoduje ograniczenia w dostępie do leków, a także zahamuje rozwój krajowej branży farmaceutycznej. Dzisiaj projektem zajmą się członkowie sejmowej podkomisji.

PKPP Lewiatan, eksperci Business Centre Clubu, a także Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (ZPPF) przestrzegają przed wprowadzaniem sztywnego budżetu, jaki w ciągu roku NFZ będzie przeznaczał na refundację leków. W projekcie ustawy rząd proponuje, żeby było to 17 proc. Z analizy wydatków na leki refundowane przygotowanej przez ZPPF wynika, że tylko w 2009 roku wydano na ten cel 10,4 mld zł - tj. 18,91 proc. budżetu ogółem na świadczenia zdrowotne.

- Gdyby zastosować ograniczenie proponowane w projekcie, kwota ta musiałaby zmniejszyć się o miliard złotych - mówi Cezary Śledziewski, prezes ZPPF.

Zgodnie z projektem ustawy w sytuacji przekroczenia 17 proc. na refundację leków zwiększone wydatki pokryją te firmy, których leki przekroczą zakładany poziom sprzedaży.

- Nie przewidziano sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na dany lek ze względów np. epidemiologicznych - mówi Przemysław Bukowy z kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka.
Podobne wątpliwości ma również Biuro Analiz Sejmowych. Wskazuje, że to może prowadzić do sytuacji, w której firmy nie będą w stanie oszacować ani swoich przychodów, ani ocenić ryzyka, gdyż przekroczenie poziomy wydatków na refundacje ich leków będzie wynikiem okoliczności, na które nie mają żadnego wpływu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.