Przełomowy rok w Wielkopolsce – chodzi o KOS-zawał ►
Tagi: | Agnieszka Pachciarz, Narodowy Fundusz Zdrowia, NFZ, KOS-zawał, zawał serca, choroba wieńcowa, Wielkopolska, województwo wielkopolskie |
Coraz więcej chorych kwalifikowanych jest do programu KOS-zawał w województwie wielkopolskim. – W 2023 r. po raz pierwszy od początku stanowili oni więcej niż połowę pacjentów po zawałach – wylicza dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia Agnieszka Pachciarz.
Zwiększenie szans pacjenta na dłuższe życie to główne założenie programu KOS-zawał, czyli kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. KOS-zawał obejmuje nie tylko leczenie ostrej fazy zawału, ale również rehabilitację kardiologiczną i opiekę w poradniach kardiologicznych przez dwanaście miesięcy po nim.
Wszystkie elementy opieki nad pacjentami organizuje i nadzoruje podmiot koordynujący, czyli szpital-realizator KOS-zawał. W Wielkopolsce jest ich dwanaście – są to wszystkie placówki spełniające kryteria przystąpienia do programu, a więc posiadające oddziały kardiologiczne z pracowniami hemodynamicznymi.
Pierwszych pięć placówek (po połączeniu Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UMP w Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu dziś funkcjonują już cztery) znalazło się w gronie realizatorów KOS-zawał w momencie jego uruchomienia, czyli w październiku 2017 r. Pozostałe dołączały systematycznie w kolejnych latach. Od października 2023 roku wielkopolscy pacjenci mają jeszcze większy dostęp do skoordynowanej opieki pozawałowej dzięki temu, że Szpital Wojewódzki w Poznaniu włączył do programu swoją filię w Kowanówku. To już ostatni akord przystępowania podmiotów do realizacji programu.
Przełom
Dzięki zaangażowaniu w wielkopolskich placówkach stale zwiększa się liczba chorych leczonych w KOS-zawał. Rok 2023 okazał się pod tym względem przełomowy – spośród 5674 osób, u których zdiagnozowano zawał serca, do KOS zostało zakwalifikowanych 2893 pacjentów.
Po raz pierwszy od początku funkcjonowania programu procentowy udział pacjentów objętych KOS w liczbie wszystkich hospitalizacji zawałowych przekroczył połowę i wyniósł 51 proc. Dla porównania: w 2022 roku zakwalifikowano 34 proc. pacjentów po zawałach, a w 2021 r. – 23 proc.
Przedstawiciele wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przyjrzeli się temu, które szpitale najlepiej opiekują się pacjentami po zawale serca – komunikat opublikowali na swojej stronie internetowej, wraz z komentarzem dyrektor.
Więcej i więcej…
W 2023 r. najwięcej pacjentów zakwalifikowanych do programu KOS-zawał sprawozdał Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny w Lesznie (359).
Drugi pod tym względem jest Szpital w Puszczykowie (339), a podium uzupełniają ex aequo Centrum Medyczne HCP w Poznaniu oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu (po 297).
Procentowo najwięcej pacjentów, którzy przeszli zawał w 2023 roku, do KOS zakwalifikowało Centrum Medyczne HCP w Poznaniu (77 proc). W czołówce są również Szpital w Puszczykowie (74 proc.) oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu (64 proc.).
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wszystkie szpitale poprawiły swój procentowy wskaźnik pacjentów objętych programem.
Rekordzistami są Szpital Specjalistyczny w Pile, który w drugim pełnym roku realizowania programu zanotował wzrost o 34 punkty procentowe (z 12 do 46 proc.). Warto wyróżnić również obecne w KOS od października 2019 roku Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu (więcej o 27 o pkt proc.) oraz Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny w Lesznie (wzrost o 26 pkt proc.).
Historycznie najwięcej chorych do KOS-zawał od momentu utworzenia programu zakwalifikował Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim (1268). Przy aktualnej dynamice wzrostu wkrótce na pozycji lidera powinno zastąpić go Centrum Medyczne HCP w Poznaniu, które na koniec 2023 roku sprawozdało zaledwie o 11 pacjentów mniej (1257). Obie placówki mają pewną przewagę nad pozostałymi ośrodkami, bo do KOS przystąpiły już w październiku 2017 roku. Trzecie miejsce zajmuje Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu (883), który dołączył dwa lata później, a czwarty jest realizujący program od kwietnia 2021 roku Szpital w Puszczykowie (791). Łącznie z programu kompleksowej opieki pozawałowej skorzystało do tej pory już niemal osiem tysięcy wielkopolskich pacjentów.
Komentarz dyrektor
– Cieszy to, że Wielkopolska jako jedno z pierwszych województw w kraju przekroczyło poziom 50 proc. pacjentów po zawale kwalifikowanych do KOS-zawał. To efekt wspólnej pracy wszystkich realizatorów programu, bo podkreślić należy, że każdy ze szpitali w minionym roku sprawozdał większy odsetek chorych po zawale kwalifikowanych do programu niż rok wcześniej. Liczę, że w 2024 r. zbliżymy się do poziomu 70 proc. – dlatego niezmiennie apelujemy do pacjentów, jak również do ich rodzin, aby domagali się od szpitali objęcia programem. Według ostatnich analiz chorzy, którzy przeszli leczenie w ramach KOS-zawał, żyją dłużej niż ci, którzy nie zostali do niego zakwalifikowani – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Wypowiedź dyrektor w całości do odsłuchania poniżej.
Przeczytaj także: „KOS-zawał to oszczędność pieniędzy” i „KOS-zawał – podsumowanie”.