Przymusowe „leżakowanie” pacjentów w szpitalach? Polska wcale nie wypada źle

Udostępnij:
Przywykło się uważać, że w Polsce pacjenci przebywają w szpitalach za długo, bo sprzyja temu system rozliczeń z NFZ i brak kultury hospitalizacji jednodniowych. Eurostat zbadał średni czas hospitalizacji w krajach UE. Wcale nie wypadamy źle.
- W 2016 r. najwięcej czasu w szpitalu spędzali pacjenci w Czechach - średnio 9,6 dnia, a najmniej Holendrzy - 4,5 dnia – donosi PAP, a "Bankier.pl" opisuje, że w Polsce pacjenci przebywali w szpitalu średnio 7,2 dnia. Mniej więcej tyle co w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Więcej niż w Danii (5,5 dnia), ale mniej niże we Francji (9,1 dnia).

Możliwe też, że wynik poprawimy w tym roku. Od jego początku roku obowiązują nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. Zanosiło się na powszechne ignorowanie nowego prawa. Ale… już się nie zanosi. Szpitale "kasują" moce przerobowe, czyli likwidują czekające na pacjentów łóżka. To wymusi redukcję niepotrzebnych hospitalizacji.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.