Przyszłość Podstawowej Opieki Zdrowotnej w kontekście prac Zespołu ds. opracowania zmian systemu organizacji POZ powołanego przez Ministra Zdrowia

Udostępnij:
W środę, 20 kwietnia 2011 roku w Koninie, odbyło się spotkanie prasowe zorganizowane przez lekarzy rodzinnych z Wielkopolskiego Porozumienia Zielonogórskiego, na którym rozmawiano na temat postępu prac Zespołu ds. opracowania zmian systemu organizacji POZ.
W trakcie środowego spotkania, Lekarze rodzinni z Wielkopolskiego Porozumienia podjęli próbę wyjaśnienia dlaczego powołano taki Zespół, nad jakimi zagadnieniami pracuje oraz jakie kierunki zmian w POZ zostały wyłonione, jako te najpilniejsze do przeprowadzenia.

- Ponieważ prace zespołu dobiegają końca, zbliża się moment, kiedy zostanie zaprezentowany raport podsumowujący [odbyło się już przedostatnie spotkanie], chciałam pokusić się zatem o wstępną analizę i podsumowanie, co udało się już wypracować, jak i nad tym, co wymaga jeszcze szerszej uwagi i kontynuacji - komentuje doktor Bożena Janicka prezes Wielkopolskiego PZ, a także członek zespołu.

Zespół przez kolejnych kilka spotkań zgłaszał propozycje zmian w sposobie funkcjonowania POZ, które mają poprawić jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych. Większość propozycji zgłoszonych w toku prac, powiela tezy zawarte w dokumencie programowym Wielkopolskiego PZ - „Strategia dla podstawowej opieki zdrowotnej opartej na praktykach lekarzy rodzinnych”. Dokument ten oficjalnie przyjęty już w 2006 roku, jak się okazuje, nic nie stracił na aktualności.

Do najważniejszych propozycji zmian w organizacji i sposobie funkcjonowania POZ, jakie zostały zgłoszone przez uczestników Zespołu są:
* Konieczność wydłużenia czasu trwania wizyty u lekarza rodzinnego do min. 10 minut. Oznaczać to będzie w praktyce zmniejszenie ilości udzielanych codziennie porad przez lekarza,
* Zwiększenie górnego limitu pacjentów zapisanych na listę u lekarza oraz pielęgniarki, co pozwoli uchronić praktyki przed koniecznością zatrudnienia dodatkowych lekarzy i pielęgniarek w POZ. Już teraz brakuje w POZ ponad 10 tys. lekarzy.
* Konieczność zmiany sposobu finansowania świadczeń w POZ z formy kapitacyjnej na bardziej motywującą mieszaną: ok. 70% stawka kapitacyjna i ok. 30% za poszczególne świadczenia,
* Zwiększenie nakładów na POZ, ze szczególnym naciskiem na profilaktykę i promocję zdrowia,
* Uczynienie z lekarza rodzinnego „strażnika systemu”, co w praktyce oznacza, że dostęp do specjalisty i do szpitala będzie bardziej uzależniony od posiadania skierowania od lekarza rodzinnego. Obecnie znaczny odsetek porad udzielanych w podstawowej opiece zdrowotnej oraz leczeń szpitalnych jest nieuzasadniony stanem zdrowia chorego,
* Konieczność wprowadzenia współpłacenia za porady przede wszystkim specjalistyczne, aby ograniczyć nadkonsumpcję świadczeń przez pacjentów,
* Wprowadzenie standardów postępowania medycznego w określonych stanach zdrowotnych. Obecnie brak takowych, a każdy świadczeniodawca według własnego uznania sam sobie wyznacza standardy postępowania.

- W ostatnich 10 latach podwoiły się nakłady na leczenie szpitalne i na ambulatoryjne świadczenia zdrowotne. W niczym nie skróciło to czasu oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty czy na leczenie szpitalne. Wręcz przeciwnie im więcej środków państwo przeznacza na te rodzaje świadczeń, tym bardziej wydłuża się czas oczekiwania na nie. W tym samym czasie nakłady na POZ relatywnie zmniejszały się z 20% do 12% ogółu nakładów na świadczenia zdrowotne. To wszystko potwierdza tylko, że najważniejszym elementem systemu ochrony zdrowia, bez którego nie będzie funkcjonował żaden system ochrony zdrowia, jest podstawowa opieka zdrowotna. Dlatego dobrze się stało, że Minister Zdrowia powołała taki zespół i mam głęboką nadzieję, że jest to dopiero początek prac nad zmianami w POZ – podsumowała doktor Bożena Janicka.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.