123RF

RPD zgłasza uwagi do ustawy o zawodzie psychologa

Udostępnij:

Rzeczniczka Praw Dziecka przekazuje Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uwagi do projektu ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów. Proponuje między innymi uwzględnienie specyfiki wykonywania zawodu psychologa w jednostkach systemu oświaty a także wyodrębnienie sytuacji małoletniego przed ukończeniem 16. roku życia i po ukończeniu tego wieku. 

  • Ustawa o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów ma uregulować takie kwestie, jak zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, warunki jego wykonywania, reguły organizacji i działania samorządu zawodowego psychologów, a także – odpowiedzialności zawodowej
  • W uwagach Rzeczniczka Praw Dziecka proponuje między innymi uwzględnienie w projektowanych przepisach specyfiki wykonywania zawodu psychologa w jednostkach systemu oświaty.
  • BRPD postuluje wprowadzenie możliwości wyrażenia zgody na podjęcie i wykonywanie świadczeń psychologicznych w przypadku ukończenia przez dziecko 16 lat (analogicznie do przepisów prawa medycznego)

– Szeroki zakres zagadnień, jakimi zajmuje się psycholog oraz międzysektorowość obszarów działalności psychologów sprawia, że stworzenie regulacji dla tego zawodu z pewnością stanowiło wyzwanie – zwraca uwagę w piśmie do resortu rodziny Monika Horna-Cieślak, dziękując za podjęty przez resort wysiłek i trud w tworzeniu nowej regulacji normującej zawód psychologa.

Nowa ustawa o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów w istotny sposób przyczyni się do ochrony praw dzieci korzystających ze świadczeń psychologicznych.

Szczególny charakter pracy w szkołach
W uwagach Rzeczniczka Praw Dziecka proponuje między innymi uwzględnienie w projektowanych przepisach specyfiki wykonywania zawodu psychologa w jednostkach systemu oświaty. Zdaniem Moniki Horna-Cieślak, z perspektywy praw i dobra dziecka szczególny charakter mają psychologowie pracujący w placówkach takich, jak szkoły, gdzie udzielają uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Wyrażenie zgody na świadczenia psychologiczne w przypadku ukończenia przez dziecko 16 lat
Rzeczniczka przekonuje, że w art. 24 ust. 2 projektowanej ustawy należy wyodrębnić sytuację małoletniego przed ukończeniem 16. roku życia i po ukończeniu tego wieku. Przez analogię do ugruntowanej od lat zasady wyrażonej w przepisach prawa medycznego, iż małoletni, który ukończył 16 lat ma prawo do współdecydowania o udzielanych mu świadczeniach zdrowotnych.

Horna-Cieślak postuluje też wprowadzenie możliwości wyrażenia zgody na podjęcie i wykonywanie świadczeń psychologicznych w przypadku, gdy odbiorca świadczeń psychologicznych jest małoletni, częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolniony przez opiekuna faktycznego, w sytuacji, gdy brak jest przedstawiciela ustawowego.

W odniesieniu do świadczeń zdrowotnych wspomnianą, ugruntowaną już zasadą jest, że osoba małoletnia, która ukończyła 16 lat jest uprawniona do współdecydowania o swoim leczeniu. Dlatego, przekonuje Rzeczniczka, celem ujednolicenia podejścia do sytuacji prawnej małoletniego w procesie tak udzielanych mu świadczeń zdrowotnych, jak i realizacji usługi psychologicznej należy zastosować zbieżne z przepisami prawa medycznego rozwiązania. Należy również przewidzieć sytuację kolizji zgody małoletniego i jego przedstawiciel ustawowego.

Zawód psychologa obecnie regulowany jest ustawą z 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Niestety, w praktyce przepisy są w większości martwe ze względu na liczne wady prawne i legislacyjne.

Załączamy tabelę z uwagami RPD:



Przeczytaj także: „Szkolny psycholog poszukiwany”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.