Resort zdrowia nie zaskarży decyzji KE w sprawie ellaOne

Udostępnij:
Ministerstwo zdrowia poinformowało posłów w Sejmie, że nie ma żadnych przesłanek do zaskarżenia decyzji Komisji Europejskiej o udostępnieniu bez recepty tabletek "dzień po". Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki stwierdził, że nie mamy w tym przypadku do czynienia z wadliwością decyzji administracyjnej, niezgodnością z traktatem czy innymi aktami prawnymi ani z nadużyciem kompetencji.
- Lek jest dopuszczony od 2009 na terenie UE. Na początku tego roku wskutek przedłożenia przez wnioskodawcę - firmę farmaceutyczną - dodatkowych badań klinicznych udowadniających, że lek może być stosowany bezpiecznie, zmieniono decyzje dopuszczającą do obrotu - z leku dostępnego z przepisu lekarza na lek dostępny bez przepisu lekarza - powiedział Radziewicz-Winnicki, cytowany przez Onet.

Onet przypomina, że resort opracował projekt rozporządzenia, w myśl którego ellaOne sprzedawana będzie w Polsce bez recepty wyłącznie osobom, które ukończyły 15. rok życia; projekt jest obecnie w konsultacjach. Do czasu wejścia w życie tego rozporządzenia lek dostępny jest bez recepty, bez jakichkolwiek ograniczeń wiekowych. Możliwość kupna zależy jednak od tego, kiedy producent zaopatrzy apteki w środek w zmienionym opakowaniu i ze zmodyfikowaną ulotką.

Dystrybutor preparatu, firma A&D Pharma Poland sp. z o.o. poinformowała, że planowana dostawa produktu w zmienionych opakowaniach nastąpi na przełomie marca i kwietnia.

Tzw. pigułka "dzień po", decyzją Komisji Europejskiej, została dopuszczona do sprzedaży bez recepty w krajach Unii Europejskiej. Jednak ostateczna decyzja, czy zezwolić na sprzedawanie tego produktu u siebie bez recepty należy do władz krajów członkowskich.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.