Różne oblicza otyłości

Udostępnij:
Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba otyłych ludzi na świecie wzrosła z ok. 200 mln do prawie 300 mln osób. Pond połowa dorosłych w Unii Europejskiej cierpi na nadwagę lub otyłość. W Polsce, niestety, jest podobnie: co czwarty Polak i co piąta Polka są otyli.
Jak zapobiec tej epidemii to jeden z tematów III Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, który odbywa się właśnie w Olsztynie.
Problem otyłości staje się coraz bardziej poważny, bo dotyczy ona coraz to młodszych. W ciągu 30 lat w USA nastąpił trzykrotny wzrost otyłości u dzieci, zaś w tym samym czasie w Polsce otyłych dzieci przybyło 10-krotnie. To oznacza, że 16 proc. chłopców i 12 proc. dziewcząt ma stwierdzoną nadwagę.

Ponad połowa polskich kobiet ma w pasie więcej niż 80 cm, a prawie 40 proc. mężczyzn więcej niż 94 cm. To bardzo niepokojące zjawisko, bo otyłość brzuszna niesie ze sobą ryzyko choroby wieńcowej, udaru, nowotworów złośliwych.

Główna przyczyna otyłości leży w dodatnim bilansie energetycznym, czyli nadmiernym dowozie pokarmu i dotyczy 90% wszystkich przypadków otyłości. Przyczyną tego jest nieodpowiedni tryb życia propagujący niską aktywność fizyczną połączoną z nadmiernym i nieracjonalnym sposobem spożywania pokarmów.

Potwierdzają to badania. Nawyki żywieniowe Polaków od sześciu lat bada Ipsos. Wynika z nich, że przeważająca część Polaków odżywia się w domu, jada trzy razy dziennie i za najważniejszy posiłek wciągu dnia uznaje obiad ugotowany we własnej kuchni.
Jako przekąski między posiłkami Polacy ̶ według swoich deklaracji ̶ najchętniej jadają owoce. Ale to nieprawda. Faktycznie głodny Polak najczęściej tłumi głód batonikiem, czekoladą i lodami. Na drugim miejscu są słodzone jogurty, a dopiero na trzecim ̶ owoce. Tak więc cukier jest pierwszym produktem, po który sięgamy, by oszukać głód. Spożywamy też dużo soli i tłuszczu, jednocześnie unikając ruchu.

W dodatku samo słowo „dieta” kojarzy się Polakom bardzo źle ̶ ze szpitalem, z chorobą i niesmacznymi posiłkami. Najczęściej odchudzają się – co zrozumiałe – młode kobiety. Jednak zamiast sięgać po warzywa czy np. biegać częściej wybierają tabletki odchudzające.

Dlatego jednym z tematów III Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością będą kontrowersje w leczeniu dietetycznym otyłości.
Temat przewodni „Różne oblicza otyłości” obejmuje różne problemy nauk podstawowych związanych z otyłością, czynniki predysponujące, powikłania otyłości i jej leczenie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.