Rozporządzenie dotyczące świadczeń gwarantowanych w AOS
Tagi: | Rządowe Centrum Legislacji, RCL, AOS, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, tomograf komputerowy, tętnice wieńcowe, dostępność do świadczeń, rozporządzenie, projekt |
4 grudnia opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które zostało skierowane do konsultacji publicznych. Dotyczy zwiększenia dostępności do tomografii komputerowej tętnic wieńcowych.
Jak uzasadniono, celem rozporządzenia, zmieniającego regulację z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jest zwiększenie dostępu do tomografii komputerowej tętnic wieńcowych poprzez rozszerzenie zakresu personelu medycznego uprawnionego do wykonywania świadczenia. Projekt rozporządzenia został pozytywnie zaopiniowany przez Krajową Radę ds. Kardiologii na posiedzeniu 18 listopada 2024 r.
W rozporządzeniu z 2013 roku, w załączniku nr 2 do części VI „Świadczenia Tomografii Komputerowej” w l.p. 23 zaproponowano następujące zmiany:
- poszerzenie zakresu personelu medycznego uprawnionego do wykonywania oraz opisywania badania TK tętnic wieńcowych o lekarzy specjalistów w dziedzinie kardiologii z udokumentowanym doświadczeniem obejmującym wykonanie lub samodzielny opis co najmniej 300 koronarografii, lub opisanie co najmniej 70 badań TK tętnic wieńcowych
oraz
- poszerzenie zakresu personelu medycznego uprawnionego do wykonywania badania TK tętnic wieńcowych o osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku lub w specjalności elektroradiologia i uzyskały tytuł co najmniej licencjata lub inżyniera, lub ukończyły szkołę policealną publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskały tytuł zawodowy technik elektroradiolog lub technik elektroradiologii, lub dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik elektroradiologicznych.
Podano, że termin wejścia w życie projektowanego rozporządzenia to 11 stycznia 2025 r.
Treść rozporządzenia.
Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: uwagi.swiadczenia.gwarantowane@mz.gov.pl – do 10 dni od otrzymania pisma w sprawie dokumentu.
Przeczytaj także: „AOS po nowemu”.