Rusza program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”

Udostępnij:
Koalicja instytucji publicznych i organizacji pozarządowych walczy o zdrowie małych dzieci.
Wystartował Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”, poświęcony edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów dzieci do 3. roku życia. W ramach Programu kilkanaście organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów. To pierwsza taka akcja o charakterze ogólnopolskim, która zrzesza tak szeroką koalicję partnerów i kompleksowo podejmuje temat żywienia najmłodszych dzieci.

Program jest odpowiedzią na zdiagnozowany przez ekspertów w ostatnich latach problem niewłaściwego żywienia dzieci w wieku do 3 lat w Polsce. Tymczasem 1000 pierwszych dni życia jest kluczowe dla zdrowego rozwoju człowieka. W tym okresie dziecko aż 5-krotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się – już nigdy w ciągu życia wzrost i rozwój organizmu nie będzie tak intensywny. W tym czasie programuje się też metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w wieku dorosłym.

- Dieta najmłodszych dzieci jest często niewłaściwie zbilansowana. Tymczasem programowanie żywieniowe, czyli kształtowanie metabolizmu poprzez odpowiednie żywienie, ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję w wieku dorosłym. Innymi słowy, to, co najmłodsi jedzą i jaki jest ich stosunek do jedzenia, będzie im towarzyszyć przez całe dalsze życie. Dlatego musimy edukować rodziców oraz opiekunów i uświadamiać im ich rolę w tym procesie – tłumaczył prof. dr hab. n. med. Piotr Socha z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka.

Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia” powstał z inicjatywy Fundacji NUTRICIA i jest realizowany przez wiele instytucji partnerskich. Wśród nich znajdują się m.in. Rzecznik Praw Dziecka (patron honorowy), Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka, Federacja Polskich Banków Żywności, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci Zdrowe Pokolenia, Miejski Zespół Żłobków w Łodzi, Drzewickie Centrum Wolontariatu Ofiarna Dłoń.

- Cieszymy się, że udało nam się zaangażować tylu istotnych partnerów w walkę o tak ważny przecież dla nas wszystkich cel – zdrowie kolejnych pokoleń Polaków. W Internecie działa już platforma edukacyjna, na której rodzice znajdą wszystkie niezbędne informacje dotyczące żywienia. Mogą też sprawdzić swoją wiedzę za pomocą quizu. Wzięło w nim udział już ponad 1000 osób. Okazuje się, że tylko co 7. osoba odpowiedziała na wszystkie pytania poprawnie. Najwięcej wątpliwości wzbudziło pytanie dotyczące soków owocowych i warzywnych, aż 40% respondentów odpowiedziało błędnie – rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że dzieci nie mogą ich spożywać w dowolnych ilościach. To pokazuje, jak wiele jeszcze przed nami do zrobienia – mówiła Marta Szulc z Fundacji NUTRICIA, inicjatora programu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.