Ruszyła akcja "Utrzymać ostrość wzroku"

Udostępnij:
W Warszawie ruszyła akcja bezpłatnych specjalistycznych badań wzroku pod kątem zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Akcja pt. "Utrzymaj ostrość wzroku" potrwa do 29 maja i obejmie 10 miast Polski.
Jako pierwsi, od 29 do 31 marca, będą się mogli przebadać mieszkańcy stolicy. W mobilnym gabinecie, który w godzinach 10-18 stanie pod Pałacem Kultury i Nauki, okuliści będą badać dno oka oraz mierzyć gęstość plamki żółtej.

Organizatorzy zapraszają zwłaszcza osoby po 50. roku życia, bo w tej grupie ryzyko AMD znacznie wzrasta. Zapewniają jednak, że z badań będą mogli skorzystać - bez wcześniejszych zapisów - wszyscy zainteresowani.

AMD jest obecnie uważane za główną przyczynę utraty wzroku u osób po pięćdziesiątce. Eksperci ze Stowarzyszenia AMD szacują, że cierpi na nie – często o tym nie wiedząc – 1 mln Polaków.

W 80 proc. przypadków AMD rozwija się powoli i stopniowo prowadzi do utraty widzenia. Jest to tzw. sucha postać choroby. W drugiej postaci, tzw. wysiękowej, do utraty wzroku może dojść nawet w ciągu dwóch miesięcy.

Czynnikami ryzyka AMD są – poza wiekiem - płeć (bardziej narażone są kobiety), biała rasa, jasny kolor tęczówki (bo łatwiej przepuszcza ona promienie UV), palenie papierosów, otyłość, zbyt uboga w warzywa, owoce i ryby morskie dieta, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV oraz zażywanie niektórych leków, np. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych czy beta-blokerów. Ważną rolę w rozwoju zwyrodnienia odgrywają też predyspozycje genetyczne.

Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia AMD prof. Andrzej Stankiewicz, świadomość tego schorzenia jest w Polsce ciągle niska. Dotyczy to nie tylko ogółu społeczeństwa, ale też środowiska lekarskiego. Z danych organizacji wynika, że większość chorych nie słyszała o AMD do czasu wykrycia choroby i jedynie u połowy z nich pierwsza diagnoza została postawiona prawidłowo.

Poza Warszawą, mobilny gabinet okulistyczny odwiedzi jeszcze dziewięć miast: Radom (1-4 kwietnia), Częstochowę (5-8 kwietnia), Opole (9-12 kwietnia), Wrocław (13-16 kwietnia), Poznań (9-12 maja), Bydgoszcz (13-16 maja), Łódź (17-20 maja), Katowice (21-24 maja) i Kraków (25-29 maja).

Więcej informacji na temat miejsc, w których będą realizowane badania można znaleźć na stronie internetowej akcji www.ocuvite.pl.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.