Ostateczne wyniki jesiennej rekrutacji na specjalizacje
Tagi: | CMPK, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, specjalizacja, tryb rezydencki, trym pozarezydencki, kształcenie specjalizacyjne, specjalizacje priorytetowe |
Po dwóch etapach rekrutacji 5310 lekarzy potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego, w tym 4348 w ramach rezydentury (było w nim dostępnych 6651 miejsc) i 962 w trybie pozarezydenckim (na 5427 miejsc). Jesienią na szkolenia specjalizacyjne złożone zostały łącznie 7442 poprawne formalnie wnioski.
Ostateczne listy lekarzy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały opublikowane w dniu następnym po zakończeniu terminu potwierdzania przyjęcia miejsca specjalizacyjnego w drugim etapie w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) oraz na stronach internetowych organów prowadzących postępowanie kwalifikacyjne.
W przypadku gdy po ogłoszeniu ostatecznych list lekarzy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do odbywania szkolenia specjalizacyjnego pozostaną niewykorzystane miejsca rezydenckie, minister zdrowia może – w terminie 5 dni od dnia ogłoszenia ostatecznych list lekarzy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do odbywania szkolenia specjalizacyjnego – podjąć decyzję o przeprowadzeniu dodatkowego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Wówczas stosowna informacja zostanie opublikowana na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego mogą być przyznawane wyłącznie miejsca rezydenckie w priorytetowych dziedzinach medycyny w zależności od wolnych miejsc szkoleniowych.
Dziedziny, w których najwięcej lekarzy otrzymało miejsce na rezydenturze (biorąc pod uwagę liczbę zaakceptowanych wniosków w trybie rezydenckim po dwóch etapach rekrutacji), to:
- medycyna rodzinna – 429,
- pediatria – 327,
- psychiatria – 312,
- choroby wewnętrzne – 294,
- radiologia i diagnostyka obrazowa – 248,
- ortopedia i traumatologia narządu ruchu – 236,
- neurologia – 229,
- anestezjologia i intensywna terapia – 227,
- kardiologia – 209,
- położnictwo i ginekologia – 207,
- chirurgia ogólna – 181,
- okulistyka – 121,
- psychiatria dzieci i młodzieży – 92,
- choroby płuc – 87,
- urologia – 72.
Dziedziny, w których najwięcej lekarzy otrzymało miejsce w trybie pozarezydenckim (biorąc pod uwagę liczbę zaakceptowanych wniosków w trybie pozarezydenckim po dwóch etapach rekrutacji), to:
- medycyna rodzinna – 65,
- kardiologia – 55,
- medycyna paliatywna – 52,
- radiologia i diagnostyka obrazowa – 45,
- choroby płuc – 30,
- ginekologia onkologiczna – 30,
- transplantologia kliniczna – 29,
- okulistyka – 27,
- endokrynologia – 26,
- diabetologia – 26,
- alergologia – 25,
- medycyna pracy – 25,
- chirurgia onkologiczna – 24,
- pediatria – 23,
- medycyna ratunkowa – 23.
Przeczytaj także: „Wyniki drugiego etapu naboru na specjalizacje”.