Żyjemy dłużej, ale gorzej...
W Polsce wzrosła oczekiwana długość życia, ale nie przekłada się to na jego jakość. Polscy 15-latkowie mają najwięcej problemów psychicznych wśród swych rówieśników w Unii Europejskiej, a co trzecia osoba po 50. roku życia deklaruje objawy depresji – prawie dwa razy więcej niż wynosi średnia w UE. Takie są wyniki najnowszego raportu „Health at a Glance: Europe”.
W wydaniu raportu „Health at a Glance: Europe” z 2024 r. przeanalizowano główne wyzwania stojące przed europejskimi systemami opieki zdrowotnej w następstwie pandemii COVID-19.
Sprawozdanie składa się z dwóch rozdziałów tematycznych. W pierwszym przedstawiono kompleksową analizę niedoborów pracowników służby zdrowia w Europie – ten długotrwały problem pogłębił się w związku z ogromnym obciążeniem, jakie pandemia wywarła na systemy opieki zdrowotnej. Przeanalizowano w nim czynniki stojące za tymi niedoborami i zaproponowano strategie polityczne mające na celu przyciągnięcie, przeszkolenie i zatrzymanie siły roboczej potrzebnej do budowy odpornych systemów opieki zdrowotnej.
W drugim rozdziale dokonano przeglądu najnowszych tendencji w zakresie zdrowia starzejącego się społeczeństwa europejskiego. W związku z tym, że średnia długość życia stale rośnie, a odsetek ludności w wieku powyżej 65 lat stale się zwiększa, omówiono priorytety w zakresie promowania długowieczności w zdrowiu w celu zmniejszenia zapotrzebowania na systemy opieki zdrowotnej i opieki długoterminowej.
Polacy żyją coraz dłużej, ale nadal krócej niż w innych krajach UE
Z raportu wynika, że w Polsce wzrosła oczekiwana długość życia z 77,1 roku w 2013 r. do 78,6 roku w 2023 r. Nadal jest jednak niższa niż długość życia przeciętnego mieszkańca wspólnoty, który żyje 81,5 roku.
Podobnie jak w innych krajach UE w Polsce utrzymują się duże różnice między perspektywami kobiet: w Polsce 82,4 roku, w UE 84,2 roku, i mężczyzn – odpowiednio 74,8 i 78,8 roku. Kobiety żyją jednak dłużej w złym stanie zdrowia (17 lat) niż mężczyźni (12,6 roku).
Polscy 15-latkowie mają najwięcej problemów psychicznych, a seniorzy dwa razy częściej chorują na depresję
Raport porusza też kwestię zdrowia psychicznego w podziale na różne grupy wiekowe.
Polscy 15-latkowie mają najwięcej problemów psychicznych wśród swych rówieśników w UE, indeks dobrostanu psychicznego w tej grupie wynosi 46,7 (w całej UE – 53,7).
Z kolei w grupie wiekowej, obejmującej osoby powyżej 50. roku życia, 29,1 proc. deklaruje objawy depresji, prawie dwa razy więcej niż wynosi średnia w UE (16,75 proc.).