Międzynarodowa współpraca ABM w badaniach nad nowymi wyrobami nikotynowymi
Tagi: | ABM, NIKO, nowe wyroby nikotynowe, e-papierosy, saszetki nikotynowe, podgrzewacze tytoniu, Wojciech Fendler, Łukasz Balwicki |
Ze względu na rozwój rynku wyrobów nikotynowych oraz zwiększające się zainteresowanie społeczne i naukowe ich wpływem na zdrowie Agencja Badań Medycznych zainicjowała badanie własne o akronimie NIKO. Jego wstępne wyniki zaprezentowano na sympozjum w Buffalo, gdzie spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i wywołały szeroką dyskusję.
Realizację badania NIKO rozpoczęto w lipcu 2023 r. Ma ono na celu dostarczenie reprezentatywnych danych na temat wzorców używania tych produktów w kraju. Wyniki badania będą podstawą do stworzenia polityki zdrowotnej i regulacji związanych z ich sprzedażą oraz marketingiem.
We wrześniu, w ośrodku badawczym Roswell Park Comprehensive Cancer Center w Buffalo, gdzie po raz czwarty odbyło się sympozjum „Marie Sklodowska-Curie Symposium on Cancer Research and Care”, polscy naukowcy zaprezentowali wyniki badań projektu NIKO oraz nawiązali współpracę z ekspertami z różnych dziedzin.
Podczas wydarzenia prof. Wojciech Fendler, prezes ABM, podkreślił wagę międzynarodowej współpracy.
– Udział w tym sympozjum to dla nas doskonała okazja do nawiązania dialogu z czołowymi badaczami w dziedzinie zdrowia publicznego i onkologii. Dzięki współpracy z amerykańskimi ośrodkami możemy wzbogacać nasze badania o nowe perspektywy dla stworzenia nowoczesnej i skutecznej polityki zdrowotnej wobec wyrobów nikotynowych w Polsce – stwierdził.
Główny badacz badania NIKO, dr hab. Łukasz Balwicki, prof. GUMed, zaprezentował wstępne wyniki badań jakościowych dotyczących wzorców użytkowania nowych wyrobów nikotynowych w naszym kraju. W trakcie swojej prezentacji w Roswell Park omówił także wyzwania i możliwości stojące przed Polską w kontekście prewencji zdrowotnej.
Wystąpienie to wywołało szeroką dyskusję, w której wzięli udział również specjaliści z Roswell Park, amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Onkologii. Wymiana doświadczeń dotyczyła metodologii badań oraz najlepszych praktyk w zakresie edukacji publicznej na temat ryzyka zdrowotnego wynikającego z używania wyrobów nikotynowych.
Sympozjum stanowiło również okazję do zorganizowania wizyty studyjnej zespołu badawczego ABM w Departamencie Zachowań Zdrowotnych Roswell Park. Delegacja w składzie Łukasz Błoch, dr Katarzyna Gustavsson, prof. Łukasz Balwicki, dr Anna Tyrańska-Fobke i mgr Julia Nowicka miała możliwość zapoznania się z najnowszymi projektami, takimi jak PATH (Population Assessment of Tobacco and Health) oraz CROFT.
Kierownik jednostki, prof. Andrew Hyland, przedstawił założenia projektu PATH i podzielił się doświadczeniami w prowadzeniu badań na reprezentatywnej grupie mieszkańców USA. Prof. Hyland oraz prof. Maciej Goniewicz, którzy pełnią funkcje konsultantów w projekcie NIKO, oferują polskiemu zespołowi cenne wsparcie w zakresie metodologii i analiz.