Samo dofinansowanie studiów analityków medycznych niewiele da, o ile nie wzrosną zarobki absolwentów

Udostępnij:
W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z ministrem Łukaszem Szumowskim i wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko.
- Główne tematy spotkania to: nowelizacja ustawy o diagnostyce laboratoryjnej i podwyżki dla diagnostów – relacjonuje w komunikacie Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.

- Jesteśmy zadowoleni, że jest „zielone światło” dla nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Ministerstwo zapewniło, że do końca listopada przedstawi projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej – mówi Elżbieta Puacz prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Co do kwestii zarobków, to Ministerstwo dostrzega problem i do końca roku przeanalizuje wysokość zarobków diagnostów laboratoryjnych. - Minister zapewnił nas, że do końca 2018 r. dyrektorzy szpitali mają poinformować go jakie są faktyczne zarobki poszczególnych grup zawodowych. Dopiero potem Ministerstwo Zdrowia podejmie działania dotyczące wysokości wynagrodzeń w publicznych placówkach ochrony zdrowia – mówi Puacz.

Ministerstwo zapewniło również, że na dofinansowanie specjalizacji diagnostów laboratoryjnych zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu państwa. Tyle, że samo dofinansowanie nauki adeptów niewiele da. Średnie zarobki diagnostów laboratoryjnych nie przekraczają 3 tys. zł brutto. Dlatego 50 procent absolwentów analityki medycznej nie chce podejmować pracy w zawodzie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.