Samobójstwo może być zaraźliwe

Udostępnij:
Zwłaszcza wśród nastolatków. Tak przynajmniej wynika z najnowszego badania, którego wyniki opublikowano w "Canadian Medical Association Journal".
Badanie sugeruje, że samobójcza śmierć jednej osoby może mieć wpływ na decyzję kolejnego nastolatka, poprzez zainspirowanie myślami samobójczymi i depresyjnymi. Zawiązane jest to także rozwojem portali społecznościowych.

- Gdy ktoś umiera, szczególnie młody człowiek, jest on opisywany w szczególny sposób w mediach elektronicznych, a wpisy mają charakter niesłychanie emocjonalny i romantyczny. To u czytelników rodzi depresyjne nastroje, którę mogą skłonić do powielenia czynu bliskiej osoby – mówi dr Ian Colman z Department of Epidemiology and Community Medicine and Canada Research Chair in the Epidemiology of Mental Health.

Wcześniejsze badania sugerowały, że nastolatki są narażone na największe ryzyko próby samobójstwa w ciągu dwóch lat po śmierci rodzica, który popełnił samobójstwo lub był hospitalizowany z powodu zaburzeń psychicznych. Ostatnio eksperci przebadali 22 tys. ochotników w wieku od 12 do 17 lat. Okazało się, że o samobójstwie coraz częściej myślą dzieci w wieku 12 i 13 lat. Im są starsze – tym maleje zagrożenie samobójstwem. 14- i 15-latkowie są narażeni na samobójstwo trzy razy częściej niż 16- i 17-lakowie, którzy podejmują próby samobójcze dwa razy rzadziej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.