Samorząd lekarski ostro skrytykował założenia ustawy o POZ

Udostępnij:
Suchej nitki nie pozostawiła Naczelna Izba Lekarska na rządowej propozycji ustawy POZ. Zdaniem lekarzy dyskusyjny jest już sam fakt podjęcia próby regulacji POZ odrębną ustawą. A dalej… jest jeszcze gorzej.
- Dyskusyjna jest celowość wprowadzenia ustawy całościowo regulującej zagadnienia POZ jest dyskusyjna, ponieważ założone cele można zrealizować nowelizując obowiązujące przepisy, a POZ powinna pozostać częścią całego systemu ochrony zdrowia, nie sztucznie wydzieloną częścią – czytamy w stanowisku Naczelnej Izby Lekarskiej.

Samorządowi nie podoba się również to, że jego zdaniem nie doprecyzowano zasad współpracy POZ z innymi częściami systemu ochrony zdrowia oraz szczególnej roli lekarza POZ w systemie. - Konieczne jest np. szeroka dyskusja na temat roli koordynacyjnej lekarza POZ w stosunku do AOS i szpitali, aby w przyszłości uniknąć konfliktu kompetencyjnego oraz zmniejszyć przyzwyczajenia pacjentów do leczenia specjalistycznego – uważa NIL.

Zdaniem NIL projekt założeń promuje jednoznacznie specjalizację z medycyny rodzinnej bez uwzględnienia np. szczególnej roli pediatry w POZ w pierwszych latach życia dziecka.

- Podsumowując liczne postulaty sformułowane w projekcie założeń zasługują na poparcie, jednakże bez wskazania w jaki sposób będą one realizowane, nie można ocenić szans na osiągnięcie celu – zauważa samorząd. - Dotyczy to np. wzrostu nakładów na POZ, bez wskazania mechanizmów zwiększenia efektywności, poprawy satysfakcji obywateli ani dostępności. Ponadto nie odniesiono się do takich istotnych kwestii jak np. czy planowane jest przywrócenie stanowiska pielęgniarki szkolonej jako elementu systemu POZ lub czy planowane jest zwiększenie możliwości diagnostycznych i terapeutycznych lekarza POZ – dodaje.

I załącza obszerną, szczegółową listę poprawek, dostępną TUTAJ
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.