Scanmed Multimedis oferuje najbardziej zaawansowane klinicznie leczenie tętniaków

Udostępnij:
Szpital św. Rafała, jako jedna z nielicznych placówek w Polsce, będzie wykonywać embolizację tętniaków mózgu. To innowacyjny zabieg polegający na zamykaniu malformacji naczyniowych za pomocą odpowiednich spiral wprowadzanych do światła malformacji lub za pomocą kleju.
– Embolizacja pozwala m.in. na zamykanie tętniaków mózgu bez otwierania czaszki
i preparowania naczyń mózgowych, jest więc zabiegiem mniej inwazyjnym niż tradycyjne metody. Badania wskazują, że u chorych, u których doszło do pęknięcia tętniaka, zastosowanie tej techniki redukuje ryzyko zgonu lub ciężkiego kalectwa o prawie 23 proc.
w wybranych lokalizacjach tętniaków – mówi dr hab. n. med. Ryszard Czepko ze Szpitala św. Rafała.
Zabieg rozpoczyna się nakłuciem tętnicy udowej i wprowadzeniem odpowiednich cewników do wnętrza tętniaka. Następnie przez owe cewniki wnętrze tętniaka wypełnia się specjalnymi spiralami (sprężynkami), które zamykają jego światło i powodują wykrzepianie napływającej do niego krwi. Embolizacja może być stosowana w przypadku tętniaków, naczyniaków,
a także do zamykania całych naczyń, w celu doprowadzenia do obumarcia guzów (m.in. guzów mózgu, wątroby, czy mięśniaków macicy).
– Obecnie w czołowych ośrodkach neurochirurgicznych na świecie nawet do 80 proc. tętniaków leczonych jest tą metodą. Pomimo niewątpliwych zalet, nie jest ona jednak powszechnie stosowana w Polsce. Jesteśmy jedną z niewielu placówek, które ją oferują, tymczasem zapotrzebowanie na takie zabiegi rośnie. Szacuje się, że w Polsce około 400 – 800 tys. osób ma tętniaka mózgu, co roku u ponad 3 tys. z nich tętniaki pękają. Jedynie
15-20 proc. tej grupy powraca do całkowitej sprawności i aktywności zawodowej. Upowszechnienie embolizacji niewątpliwie poprawi te statystyki – dodaje.
Zabiegi embolizacji będą wykonywane także w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.