Sejm przyjął poprawki Senatu w sprawie e-zdrowia

Udostępnij:
Czy projekt e-zdrowia realizowany przez Centrum Systemów informacyjnych w Ochronie Zdrowia ma szanse się obronić i Polska nie straci 600 mln zł unijnej dotacji? Na razie Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. E-recepta ma zostać dokumentem powszechnie obowiązującym.
Kilka dni temu media informowały, że elektroniczna platforma gromadzenia i przetwarzania informacji o zdarzeniach medycznych nie działa i nie zadziała do końca roku. To zaś uniemożliwi wprowadzenie e-recept, e-skierowań oraz internetowego konta pacjenta. Senat naniósł poprawki do ustawy. Czy to coś zmieni?

Senat zaproponował 46 poprawek do noweli ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Niektóre z nich mają zapewnić spójność systemu prawnego

Dzięki IKP każdy pacjent ma otrzymać dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta. Na koncie będzie można zobaczyć informacje o wystawionych e-Receptach, e-Skierowaniach, e-Zleceniach oraz odbytych przez pacjenta wizytach i zabiegach.

Za pomocą internetowego konta pacjenta będzie można również złożyć deklarację wyboru lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Tylko, czy Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia zdąży do końca roku spiąć projekt informatyczny warty 712 mln zł i platforma zadziała. Senat przewidział ewentualność, kiedy tak się nie stanie. Wtedy zamiast e-recepty będzie obowiązywać zwykła - papierowa.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.