Senat przyjął bez poprawek ustawę o zdrowiu publicznym

Udostępnij:
Senat nie wprowadził żadnej poprawki do ustawy o zdrowiu publicznym. Za ustawą głosowało 49 senatorów, nikt nie był przeciw, 27 osób wstrzymało się od głosu.
Ustawa ma poprawić koordynację działań podejmowanych w tej dziedzinie, kładąc nacisk na profilaktykę, edukację i promocję zdrowotną. Podstawą jej działań będzie Narodowy Program Zdrowia. Pierwszy NPZ ma objąć lata 2016-2020. Na jego realizację w 2016 r. z budżetu państwa zostanie przeznaczone 140.7 mln zł.

Jak podaje PAP, przepisy mają znacząco wzmocnić mechanizmy diagnozowania problemów zdrowia publicznego i umożliwić racjonalne planowanie działań przez podmioty odpowiedzialne za prowadzenie polityki zdrowotnej – jednostki samorządu terytorialnego, Narodowy Fundusz Zdrowia, służby medycyny pracy, Państwową Inspekcję Sanitarną, kuratorów oświaty, szkoły i uczelnie wyższe.

Realizacja ustawy o zdrowiu publicznym i NPZ ma pozwolić skuteczniej zapobiegać chorobom i podnosić potencjał zdrowia obywateli. Jej projektodawcy zakładają, ze w wyniku podjętych działań długość życia Polaków zrówna się z długością życia pozostałych Europejczyków oraz poprawi się jakość tego życia.

Jak informuje PAP, ustawa co do zasady wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkami, które wejdą w życie w terminie późniejszym (1 października 2017 r. i 1 stycznia 2017 r. oraz 1 stycznia 2018 r.). Uregulowania dotyczące utworzenia NPZ oraz związane z jego funkcjonowaniem zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.