123RF

Spotkania dyrektorów szkół z powiatowymi inspektorami sanitarnymi

Udostępnij:
To dyrektorzy szkół mają decydować o środkach bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie kierowanych przez siebie jednostek. 28 sierpnia zaczynają się rozmowy szefów placówek oświatowych z powiatowymi inspektorami sanitarnymi po to, by odpowiedzieć na pytania, które pojawiają się przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Przypomnijmy, że w związku z epidemią od 12 marca w szkołach i w przedszkolach zawieszono zajęcia stacjonarne. Od 25 marca wprowadzono obowiązkowe kształcenie na odległość i w takim trybie szkoły pracowały do końca zajęć dydaktycznych, czyli do 26 czerwca.

Od początku maja zaczęto stopniowo wznawiać działalność przedszkoli, następnie umożliwiono udział w zajęciach opiekuńczych uczniom klas I-III szkół podstawowych, potem wprowadzono konsultacje dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zaczęto też przywracać zajęcia praktyczne w szkolnictwie zawodowym. Odmrażanie oświaty odbywało się w reżimie sanitarnym według wytycznych przygotowanych przez MEN wraz z Ministerstwem Zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym.

Z nowym rokiem szkolnym 2020/2021 szkoły mają wrócić do stacjonarnego nauczania. Będą w nich obowiązywać wytyczne sanitarne ogłoszone na początku sierpnia. Tam, gdzie będzie zwiększone zagrożenie epidemiczne, możliwe jest przejście na kształcenie na odległość bądź na system mieszany. Dyrektor szkoły będzie mógł zawiesić zajęcia na określony czas, ale za zgodą organu prowadzącego i wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od 28 sierpnia mają odbyć się spotkania dyrektorów szkół z powiatowymi inspektorami sanitarnymi.

– Na spotkaniu w ministerstwie edukacji podjęliśmy decyzję, aby wszyscy powiatowi inspektorzy sanitarni spotkali się z dyrektorami szkół twarzą w twarz, żeby odpowiedzieć na pojawiające się pytania. Mimo że ramy i pewne reguły są już przedstawione, mogą pojawić się wątpliwości – powiedział Kraska.

Wiceminister zdrowia poinformował ponadto, że zaproponował na spotkaniu w MEN, by dyrektorzy szkół dysponowali numerem telefonu komórkowego szefa lokalnego sanepidu, co miałoby ułatwić kontakt w razie zagrożenia epidemicznego na terenie placówki.

– Chcemy, żeby to nie odbywało się przez biurokrację sanepidu, tylko bezpośrednio między dyrektorem szkoły a dyrektorem miejscowej stacji sanitarnej – zaznaczył Kraska.

Zgodnie z wytycznymi, które będę obowiązywać od 1 września, do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji dróg oddechowych i gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji. W wytycznych wskazano również, że w szkołach będą obowiązywać ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (bezzwłocznie po przyjściu do szkoły), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

Osoby wchodzące do budynku szkoły powinny mieć możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk. Jeżeli jest taka możliwość, w szatni należy udostępnić uczniom co drugi boks lub wprowadzić różne godziny przychodzenia do szkoły. Duży margines decyzyjny dotyczący środków ochrony osobistej i kształtu nauczania pozostawiono dyrektorom placówek oświatowych.

Przeczytaj także: „Prof. Drobnik: Powrót uczniów do szkół to eksperyment na zdrowiu Polaków”, „Prof. Grodzicki: Epidemia nie zwalnia z obowiązku nauczania na najwyższym poziomie”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.