Sprzątanie tylko we własnym zakresie? Być może

Udostępnij:
Placówki medyczne mogą zostać zmuszone do wykonywania usług sprzątających (i cateringowych czy dezynfekcyjnych) we własnym zakresie. Taki ma być skutek najnowszej interpretacji ogólnej ministra finansów. Jeśli szpitale skorzystają z usług firm zewnętrznych, do ceny netto dopłacą 23 proc. VAT.
- Z interpretacji ogólnej ministra finansów (z 29 grudnia 2017 r. nr PT1.8101.5.2017.PSG.622) wynika, że usługi "ściśle związane z medycznymi", takie jak sprzątanie, dostawa wyżywienia, pranie i wymiana odzieży oraz pościeli szpitalnej, są zwolnione z VAT tylko wtedy, gdy są wykonywane przez podmiot prowadzący działalność w zakresie opieki medycznej, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i cytuje Wojciecha Śliża, dyrektora departamentu VAT w Ministerstwie Finansów, który przyznaje, że w uproszczeniu można więc przyjąć, że zwolnienie dla usług ściśle związanych z medycznymi przysługiwać będzie, gdy szpitale będą świadczyć usługę na rzecz szpitala.

- Szpitale, tak jak i inne placówki medyczne, nie mogą odliczać podatku wynikającego z faktur dokumentujących zakupy. Wynika to z tego, że same wykonują głównie usługi zwolnione z VAT. Oferty były więc nierzadko składane na kompleksowe usługi utrzymania czystości w szpitalu wraz z usługami wykonywanymi przez sanitariuszy oraz transportem wewnętrznym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.