Średnia życia Polaków wydłuży się o pięć lat

Udostępnij:
Prestiżowe czasopismo medyczne "The Lancet" opublikowało ostatnio prognozy średniej długości życia w 195 krajach na świecie do roku 2040. W rankingu awansowała również Polska.
Raport na temat prognozowanej średniej długości życia opublikowany niedawno przez czasopismo "The Lancet" wzbudził spore zainteresowanie mediów. Po raz pierwszy od lat na pierwszym miejscu państw, których mieszkańcy żyją najdłużej, nie pojawiła się bowiem Japonia, tylko Hiszpania.

Jak opisuje „Gazeta Wyborcza” analiza powstała na podstawie danych zebranych przez ogólnoświatowe badanie Globalne Obciążenie Chorobami (z ang. Global Burden of Disease, GBD). Ma ono na celu usystematyzowanie danych na temat stanu zdrowia (w tym chorób czy też czynników, które zagrażają zdrowiu) i umieralności populacji całego globu.

Rezultaty z najnowszego badania nie są jednoznaczne. Z jednej bowiem strony autorzy przewidują przynajmniej nieznaczny wzrost długości życia w większości krajów na świecie. Z drugiej jednak ostrzegają przed istotnym wzrostem liczby zgonów w wyniku chorób niezakaźnych, takich jak cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekła niewydolność nerek i rak płuc, jak również pogorszenia stanu zdrowia związane z otyłością. Jak się okazuje, prognozy długości życia dla naszego kraju są dosyć optymistyczne. Zdaniem ekspertów, którzy prowadzili badanie, Polacy w 2040 roku będą żyli mniej więcej o pięć lat dłużej (z 77,89 lat w 2016 roku do 82,65 lat). W ten sposób awansujemy w rankingu państw, których mieszkańcy żyją najdłużej, z 48. lokaty w 2016 roku na miejsce 34.

Zdaniem badaczy w najbliższych latach w rankingu najbardziej "podskoczy" Syria (z miejsca 137. na 80.), Chiny (z 68. na 43.), Nigeria (z 157. na 123.) i Indonezja (z 117. na 100). Największy spadek średniej długości życia mają natomiast zanotować Stany Zjednoczone (najbardziej upadające w krajach o wysokim dochodzie, z miejsca 43. na 64.), Kanada (z 17. na 27.), Norwegia z 12. na 20., Tajwan, Chińska Republika Ludowa (z 35. na 42.), Belgia (z 21. na 28.) i Holandia (z 15. na 21.).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.