Stanowisko PPOZ w sprawie zmian zapowiadanych przez ministra zdrowia

Udostępnij:
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) w związku z przesłaniem do zaopiniowania projektem ustawy zmieniającej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw stoi na stanowisku, że:
1. Przyznanie uprawnień do świadczenia usług z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej lekarzom internistom oraz lekarzom pediatrom – jest racjonalne i zasadne, ale tylko i jedynie z równoczesnym wprowadzeniem systemu obowiązkowego dokształcenia się w dziedzinie medycyny rodzinnej dla tych pediatrów i internistów, którzy mają rozpocząć udzielanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej. Od tego PPOZ uzależnia poparcie powyższych zmian. Ma to znaczenie przy niewydolnym systemie w pozyskaniu nowych, fachowych kard medycznych i jest szczególnie ważne dla kompleksowego i bezpiecznego zapewnienia świadczeń zdrowotnych pacjentom w POZ, a także posiadania uprawnień europejskich dla lekarzy pracujących w POZ i wydolności polskiego systemy ochrony zdrowia.

2. Uwzględniając powyższe, PPOZ uważa za konieczne wprowadzenie istotnych zmian w przepisach odnoszących się do systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców „eWUŚ”, łączącego się z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych „CWU”. Dokonanie takiej noweli wypływa z konieczności określenia ustawowo jednoznacznych zasad wpływu na rozliczania świadczeń wprowadzanego systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniodawców i różnych interpretacji powstających w tym temacie w oddziałach NFZ.

PPOZ proponuje wprowadzenie do u.ś.o.z. następującego przepisu dotyczącego systemu :

1. W odniesieniu do świadczeń opieki zdrowotnej, dla których jednostką rozliczeniową jest roczna stawka kapitacyjna, udzielonych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. poz. 1016), status uprawnień do świadczeń w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, obsługiwanym za pomocą systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniodawców, nie wpływa na rozliczenie wsteczne wykonanych świadczeń, które były w tym okresie objęte opieką świadczeniodawcy na podstawie złożonych deklaracji wyboru, bez weryfikacji w systemie .
2. W okresie od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2015 r., w odniesieniu do świadczeń opieki zdrowotnej, dla których jednostką rozliczeniową jest roczna stawka kapitacyjna, status uprawnień do świadczeń w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, obsługiwanym za pomocą systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniodawców, nie wpływa na rozliczenie świadczeń.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) zgłaszając dodatkową, konieczną zmianę do ustawy, z ostrożną aprobatą, ale jako racjonalny przyjmuje projekt wprowadzenia przez Ministerstwo Zdrowia zmian w podstawowej opiece zdrowotnej i całym systemie ochrony zdrowia. Ich zakres powinien być jednak szeroki, czego pomimo zapowiedzi , niestety nie realizuje proponowana zmiana ustawowa. Zmiany powinny objąć zarówno obszar kształcenia kadr medycznych pod potrzeby POZ (w tym krótka ścieżka z medycyny rodzinnej i geriatrii), rozwiązań organizacyjnych w systemie ochrony zdrowia, jak również finansowania POZ, współfinansowania świadczeń zdrowotnych przez świadczeniobiorców, oraz udziału POZ w realizacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia, co wielokrotnie było tematem rozmów na szczeblu rządowym i w resorcie zdrowia. PPOZ nadal stoi na stanowisku ,że Polska pilnie potrzebuje naprawy funkcjonowania systemu zdrowia a nie gaszenie pożarów i prowadzenie działań doraźnych co sprawia dalsze rozczłonkowanie i dalszy demontaż systemu.

PPOZ warunkuje poparcie przyszłych reform od tylko tak szeroko rozumianych przemian.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.