Syndrom „małej Dominiki”

Udostępnij:
Jak zawsze, w Polsce najpierw potrzebna jest tragedia, aby decydenci zaczęli zmieniać prawo. Po medialnej burzy wywołanej śmiercią 2,5-letniej Dominiki, o której zgonie pisała nawet prasa w Niemczech, po wielotygodniowych konsultacjach na baczność w nocnej opiece postawiono lekarzy.
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, podpisała pakiet zarządzeń w sprawie nocnej opieki medycznej.

Najważniejsze zmiany dotyczą możliwości przeprowadzenia na miejscu koniecznych badań diagnostycznych, obecności w zespołach pediatrów, internistów, lekarzy rodzinnych oraz zwiększenia dostępności do świadczeń.
Zarządzenia są efektem konsultacji społecznych, w trakcie których wpłynęły 184 szczegółowe uwagi. Część z nich została uwzględniona (m.in. dotyczy to wyższej oceny również dla zespołów mających w składzie lekarza rodzinnego, internistę).

Zarządzenia wprowadzają nowe elementy w kryteriach oceny ofert w postępowaniu konkursowym oraz nowe rozwiązania w zasadach udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Tak więc będą dodatkowo punktowane zespoły z lekarzami pediatrami, jak również lekarzami specjalistami posiadającymi specjalizację lub będącymi w trakcie specjalizacji w dziedzinach medycyna rodzinna lub choroby wewnętrzne. Ponadto, w nawiązaniu do uwag zgłaszanych zarówno przez świadczeniodawców, jak też przedstawicieli lokalnych samorządów oraz organizacji społecznych, zwiększono preferencje dla punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zlokalizowanych w centrach administracyjnych, o największej gęstości zaludnienia w danych obszarach zabezpieczenia.

Zgodnie z zapowiedziami, w zarządzeniu doprecyzowano oceniane preferencyjnie dotychczasowe wymagania dotyczące transportu sanitarnego oraz diagnostyki RTG i laboratoryjnej. Ponadto na dodatkowe punkty mogą liczyć również świadczeniodawcy posiadający sprzęt lub systemy umożliwiające rejestrację i archiwizowanie zgłoszeń pacjentów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.