Szczepienia przeciwko HPV od 1 września w szkołach
Tagi: | HPV, wirus HPV, szczepienia, szczepionki, szczepionka, szczepionka przeciwko HPV, dzieci, szkoły, szczepienia w szkołach, Ministerstwo Zdrowia, Izabela Leszczyna, Marek Kos, Marek Hok |
Resort zdrowia wprowadza zmiany w powszechnym programie szczepień przeciwko HPV. Od 1 września włączone zostaną do niego dzieci w wieku 9–14 lat. Szczepienia mają się odbywać w szkołach.
1 czerwca 2023 r. rozpoczął w Polsce program bezpłatnych szczepień przeciw HPV – objął on dziewczynki i chłopców po ukończeniu 11. roku życia i do ukończenia 14. roku życia. Zgodnie z założeniami, do końca 2028 r. powinno się zaszczepić przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania. Jednak do tej pory z programu skorzystało zaledwie 20 proc. uprawnionych osób.
– Wiemy ogólnie, że poziom szczepień jest w tej chwili bardzo niski – około 20 proc. Wiemy też, że przystępując do programu w czerwcu zeszłego roku, mieliśmy w planie zaszczepić w tamtym czasie prawie 800 tys. młodych ludzi w przedziale wiekowym 11–14 lat – wyjaśnił poseł Marek Hok, przewodniczący Podkomisji stałej do spraw onkologii.
Od 1 września program szczepień na HPV także dla 9- i 10-latków
Żeby zwiększyć ten odsetek, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że od 1 września program szczepień przeciwko HPV obejmie dodatkowo dzieci w wieku 9 i 10 lat. Jesienią uczniowie będą mogli zaszczepić się w szkole.
Szczepienia w szkołach mają być zorganizowane w taki sposób, że lekarz i pielęgniarka mają przyjeżdżać do szkół po południu albo w soboty. Chodzi o to, żeby obok ucznia w czasie szczepienia mógł być rodzic albo opiekun prawny.
Lekarze i pielęgniarka mają przyjeżdżać z położonych blisko szkoły poradni i przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała w RMF FM, że niebawem rząd będzie zachęcać szkoły, by zorganizowały u siebie akcje szczepień.
Będzie ułatwienie w rozliczeniu programu
Co więcej, resort, obniżając wiek uprawnionych do szczepienia z 11. roku życia do 9. roku życia, chce odstąpić od warunku korzystania z serwisu Centralnej e-Rejestracji, a także wprowadzić możliwość rozliczenia szczepień przez uprawniony personel poza placówką POZ.
Obecnie szczepienie przeciwko HPV dziecko może przyjąć tylko w poradni opieki zdrowotnej. Z danych resortu zdrowia wynika, że szczepienia przeprowadza zaledwie 5,1 tys. z 10 tys. placówek.
Zdaniem wiceprezesa Porozumienia Zielonogórskiego Tomasza Zielińskiego, część poradni nie decyduje się na wzięcie udziału w programie ze względu na biurokrację.
– Dla szczepień na HPV przewidziano odmienny sposób rozliczania z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wciąż nie mamy rozliczonej połowy tych świadczeń – powiedział.
Szczepionka dziewięciowalentna dostępna bezpłatnie dla młodszych dzieci
Objęcie szczepieniami młodsze dzieci oznacza także, że będą one mogły bezpłatnie przyjąć szczepionkę dziewięciowalentną.
Obecnie dostęp do dwóch rodzajów szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV): dwuwalentnej i dziewięciowalentnej w ramach powszechnego i dobrowolnego programu mają dziewczęta i chłopcy po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Pozostałe dzieci – poza programem – mogą otrzymać receptę na refundowaną w 100 proc. szczepionkę dwuwalentną.
Zieliński przyznał, że w jego poradni wszyscy pacjenci w ramach programu przyjmowali szczepionkę dziewięciowalentną. Zaznaczył, że obie szczepionki tak samo chronią przed rakiem szyjki macicy. Jednak szczepionka dziewięciowalentna działa przeciw dziewięciu patogenom, a nie dwóm wirusa brodawczaka ludzkiego, w tym dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych.
Przeczytaj także: „Utrudnienia w realizacji szczepień przeciwko HPV. Lekarze chcą zmian”.