Szmaciane torby większym zagrożeniem niż plastikowe reklamówki

Udostępnij:
Z czasem wychodzi na jaw, że promowanie ekologii w wielu wypadkach prowadzi do absurdów. W imię walki o czyste środowisko rozpoczęto walkę z siatkami – reklamówkami. Teraz okazuje się, że bakterie np. z produktów mięsnych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Jak donosi „Wirtualna Polska” zagrożenie dostrzegli posłowie Kukiz15', powołując się na badania brytyjskich naukowców. Skierowali odpowiednie pismo do szefów resortu zdrowia i środowiska.

- W ostatnim czasie pojawiły się informacje o tym, że torby szmaciane mogą one być szkodliwe dla zdrowia. Brytyjscy naukowcy z rządowej agencji do spraw standardów żywienia przeprowadzili testy, pobierając próbki z torebek materiałowych. Wynika z nich, że zwierzęce bakterie campylobacter, pochodzące z surowej żywności, mogą być przenoszone na materiale, co stwarza zagrożenie do zarażenia się przez człowieka - czytamy w interpelacji, pod którą podpisali się Jarosław Sachajko, Norbert Kaczmarczyk, Paweł Skutecki.

Odpowiedział Zbigniew Król, wiceminister zdrowia. Jak relacjonuje zauważył, że rzeczywiście torby szmaciane „nie są przeznaczone do kontaktu z żywnością”.

- Ryzyko związane z przenoszeniem bakterii Campylobacter za pośrednictwem zabrudzonych toreb materiałowych związane jest z nawykami higienicznymi konsumentów i poziomem świadomości, co do konieczności utrzymania ich w czystości - odpowiedział posłom Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Co nam grozi, gdy nie zadbamy odpowiednio o czystość materiałowej torby? Konsekwencje mogą być poważne. -Pałeczki z rodzaju Campylobacter wywołują u ludzi kampylobakteriozę, zakaźną chorobę odzwierzęcą przebiegającą jako zapalenie żołądkowo-jelitowe lub jelitowe. Po okresie inkubacji (...) pojawiają się ostre bóle brzucha, wodnista i/lub krwista biegunka, gorączka. W wyniku zakażenia może dochodzić również do powikłań - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Sławomir Mazurek z Ministerstwa Środowiska podkreśla w swojej odpowiedzi, że mimo doniesień brytyjskich naukowców, torby materiałowe "zdają się być najlepszą alternatywą dla toreb jednorazowego użytku zarówno z tworzywa sztucznego, jak i papierowych". Wskazuje także na zaletę toreb materiałowych, którą jest możliwość prania, co ma gwarantować zachowanie odpowiedniej higieny.

Co, jeśli nie torby foliowe ani materiałowe? Tu Ministerstwo Środowiska ma pewne rozwiązanie. - Alternatywą dla toreb materiałowych wielokrotnego użytku mogą być torby w całości biodegradowalne, wykonane np. ze skrobi – czytamy odpowiedzi tego resortu na interpelację .

A co jeśli i skrobia przyniesie ryzyko? Papier też przecież nie jest idealny? Czy na koniec okaże, że wszystko nosić będziemy musieli bezpośrednio w rękach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.