Top Medical Treds: medyczne hity 2011/2012

Udostępnij:
W jakiej dziedzinie medycyny w ostatnim roku nastąpił przełom? Na czym polegał? Wykładowcy TMT nie mają wątpliwości. Prof. Waldemar Banasiak: techniki przezskórne, prof. Arkadiusz Jawień: leczenie ran i zmiana optyki - dziś „małe cięcie” świadczy o profesjonalizmie chirurga, Krzysztof Ziaja: leczenie lityczne, prof. Rafał Kurzawa: progesteron, traktowany po macoszemu, a niezastąpiony w ciąży zagrożonej. Top Medical Trends, największa impreza branży, rozpoczęła się w piątek, potrwa do niedzieli.
Top Medical Trends to najważniejsze w Polsce spotkanie środowiska lekarskiego. W wydarzeniu bierze udział co dwudziesty polski medyk. Lekarze rodzinni, specjaliści chorób wewnętrznych i pediatrii mają okazję dowiedzieć się bezpośrednio od liderów opinii medycznej o najnowszych postępach w diagnostyce i terapii schorzeń. O czym mówią specjaliści? Czy w ich dziedzinach nastąpił przełom? Na czym polegał?

Techniki przezskórne – prof. Waldemar Banasiak, past - prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: przełomem z pewnością jest coraz powszechniejsze stosowanie przezskórnej implementacji zastawek, a szerzej patrząc rozpowszechnienia technik przezskórnych. To otwiera nowe możliwości leczenia pacjentów, których bez technik przezskórnych leczyć by nie można. Znacznie także poprawia jakość życia pacjentów po zabiegu

Leczenie ran, wielki chirurg – małe cięcie – prof. Arkadiusz Jawień, szef Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UMK: dotychczas obowiązywała reguła: mały chirurg – małe cięcie; wielki chirurg – wielkie cięcie. Tą regułę dzisiaj trzeba obrócić o 180 stopni. Dziś wielkiego chirurga poznać po tym, że robi małe cięcia. A im większe cięcie, tym mniejszy, słabszy chirurg. Umożliwiają to techniki małoinwazyjne. Kolejny przełom dotyczy leczenia trudnogojących się ran. To szczególnie ważne na przykład przy leczeniu tzw. stopy cukrzycowej.

Leczenie lityczne - Krzysztof Ziaja, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyń Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Leczenie lityczne, mówiąc w uproszczeniu, to jakby pozwolić sięgnąć cewnikiem do środka głowy. Dzięki niemu nastąpił przełom w leczeniu udarów i wylewów. Pozwala nam ocalić życie pacjentów, którzy przy stosowaniu metod dotychczasowych – odchodzili, nie można było im w żaden sposób pomóc. To przełom, choć w pewien sposób ograniczony. Mamy okienko, 4-6 godzin, w których musimy dotrzeć do pacjenta. Później pomóc, nawet leczeniem litycznym, mu nie można.

Leczenie bezpłodności, prof. Rafał Kurzawa, szef Kliniki Medycyny Rozrodu i Ginekologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego: dzięki leczeniu bezpłodności tylko w mojej placówce - urodziło się 10 tysięcy dzieci. W województwie zachodniopomorskim żyje ok. miliona ludzi, oznacza to, że 1 proc., czyli co setny mieszkaniec, przyszedł na świat dzięki postępowi w leczeniu niepłodności. Ten odsetek będzie się zwiększał. Tego wyniku oczywiście nie można przypisać żadnej konkretnej technologii medycznej. Ale temu, że specjaliści coraz lepiej stosują dostępne metody, coraz skuteczniej personalizują terapię. Przełomem jest tu upowszechnienie wcześniej odkrytych metod.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.