Tylko jeden na trzech chorych na reumatoidalne zapalenie stawów w Polsce uważa, że jest dobrze leczony

Udostępnij:
Globalne badanie, w którym udział wzięli polscy chorzy na RZS, ujawnia potrzebę większej współpracy pomiędzy reumatologiem a pacjentem.
Wyniki globalnego badania przeprowadzonego wśród chorych na RZS w 42 krajach zostały zaprezentowane 11 czerwca w Madrycie podczas inauguracji kampanii RZS: Dołącz do działania, aby lepiej zrozumieć reumatoidalne zapalenie stawów. Badanie pokazuje, że mniej niż połowa chorych na RZS w Polsce posiada opracowany we współpracy z reumatologiem plan leczenia choroby, który ma zasadnicze znaczenie w kontrolowaniu jej przebiegu. Przeważająca większość respondentów twierdzi, że RZS negatywnie wpływa na jakość ich życia oraz zdolność do wykonywania pracy zawodowej. Aż 82 % osób zgadza się ze stwierdzeniem, że choroba stanowi istotne obciążenie finansowe dla ich domowego budżetu.

Relacja pacjent - reumatolog
Około 81% chorych pozostaje pod opieką reumatologa, który jest dla chorych głównym przedstawicielem służby zdrowia odpowiedzialnym za leczenie RZS. Jednak niecałe 60% badanych twierdzi, iż odwiedza reumatologa regularnie, a mniej niż 1/3 (31%) stwierdza, że ich RZS jest dobrze leczone. Chociaż większość pacjentów wie, że leczenie uszkodzeń stawów jest istotne, to tylko niecałe 30% chorych traktuje zapobieganie temu procesowi jako swój najważniejszy cel w leczeniu RZS. Prawie 90% badanych uważa, że współpraca z lekarzem na wczesnym etapie choroby mogłaby prowadzić do lepszego leczenia RZS.
Ponad 80% chorych zgadza się z twierdzeniem, że posiadanie planu leczenia choroby jest podstawowym aspektem leczenia RZS, lecz mniej niż połowa badanych (42%) posiada obecnie taki plan realizowany wspólnie z lekarzem. Osoby, które go prowadzą prawie dwukrotnie częściej czują optymizm oraz przyznają, że ich RZS jest dobrze leczone. Około 74% twierdzi także, że ich plan leczenia zawiera działania profilaktyczne zapobiegające dalszym uszkodzeniom stawów, a 63% współpracuje ze swoim lekarzem przy jego opracowywaniu.

Niepełna świadomość na temat choroby
Wyniki badania pokazują, że większość respondentów uważa, iż ma wysoki poziom wiedzy na temat reumatoidalnego zapalenia stawów. Ponad 80% wie, że RZS jest poważną chorobą, która poza stawami wpływa także na inne narządy i wymaga stałego leczenia oraz monitorowania. Jednocześnie prawie 70% błędnie twierdzi, że RZS jest pod kontrolą dopóki nie czują żadnego bólu, a tylko 3 na 5 chorych wie, że uszkodzenia stawów spowodowane przez chorobę są nieodwracalne. Tylko dla mniej niż połowy chorych reumatolog jest głównym źródłem informacji na temat leczenia RZS. RZS istotnie wpływa na codzienne życie polskich chorych
Mimo że 70% badanych stwierdziło, iż ma obecnie reumatoidalne zapalenie stawów pod kontrolą, to przeważająca większość odczuwa negatywny wpływ choroby na ich codzienne życie. Aż 97% chorych z Polski twierdzi, że RZS źle oddziałuje na ich ogólne samopoczucie, możliwość wykonywania codziennych czynności oraz realizację życiowych pasji. Ponad 40% badanych podkreśla także, że choroba istotnie wpływa na ich zdolność do wykonywania pracy. Osoby te ze względu na gorszy stan zdrowia były mniej produktywne lub musiały brać dni wolne. Dodatkowo ponad 1/3 badanych wskazała na konieczność ujawnienia swojego stanu zdrowia pracodawcy.

Potrzeba większego zrozumienia
Za osoby, z którymi chory najczęściej rozmawia na temat radzenia sobie z chorobą dające mu jednocześnie największe wsparcie uznawani są członkowie rodziny (49%), reumatolodzy (41%) I przyjaciele (17%). Jednocześnie ponad połowa badanych zgadza się z twierdzeniem, życie z RZS mogłoby być łatwiejsze, gdyby ich bliscy wykazywali większe zrozumienie. Niewiele mniej sądzi, że lekarz nie zawsze wysłuchuje informacji na temat ich osobistych doświadczeń z chorobą. Tylko 16% chorych rozmawia w pracy o swoich doświadczeniach związanych z RZS. Połowa badanych czuje skrępowanie w dzieleniu się tymi informacjami ze swoim szefem lub bezpośrednim przełożonym. Większość chorych w Polsce zgadza się z twierdzeniem, że osoby spoza społeczności chorych na RZS nie wiedzą, jak żyje się z tą chorobą.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.